Μεγάλη νίκη του Φίλιππου Βέροιας στα Φάρσαλα! (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Με ένα «μαγικό» δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας κατάφερε και έκανε ολική ανατροπή στο παιχνίδι παίρνοντας μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη απέναντι στην ομάδα των Φαρσάλων με 76-73.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα παρουσίασε μια κακή εικόνα και μόλις στο 10’ η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους (24-14) ενώ αυξήθηκε ακόμη περισσότερο στο τέλος του ημιχρόνου όταν το σκορ έγινε 43-27.

Στην επανάληψη με ένα καταπληκτικό σερί 17-0 η ομάδα του Φιλίππου έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά με 43-44. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του Γκίμα να προηγείται με 53-55 ενώ με φανερά ανεβασμένη ψυχολογία διατήρησε την διαφορά μέχρι το τέλος και πήρε την πολύτιμη νίκη.

Πρώτο σκόρερ της ομάδας ο Φαίδων Παραπούρας με 21 πόντους και 5 τρίποντα.

Δεκάλεπτα : 24-14, 43-27, 53-55, 73-76

ΓΣ Φαρσάλων (Φόρος): Λεπενιώτης 14, Χαιρετίδης 2, Αναγνωστόπουλος 2, Τσιώγκας 5 (1), Συνετός 2, Τοπουζίδης 9 (3), Γκιουλέκας 19, Φαρμάκης, Δέσπος 17, Φιλιππόπουλος 2, Λούτας, Λιούπης.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος 3, Κοθράς 16 (1), Σισμάνης, Βάλλιος 3 (1), Τσιακλαγκάνος 5 (1), Παραπουρας 21 (5), Σουτζόπουλος 16 (2), Καντάρκος 11 (1), Καβαργύρης