Γκραν γκινιόλ ματς στο ΟΑΚΑ, “απέδρασε” με Ματίας Κάστρο η Ξάνθη!

Μια ανέλπιστη έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς ισοπαλία απέσπασε η Ξάνθη στο ΟΑΚΑ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ματίας Κάστρο στο 90+6′!

Ο Παναθηναϊκός με ανατροπή είχε… αγκαλιάσει την νίκη κόντρα στην Ξάνθη, όμως ένα χαζό πέναλτι στις… καθυστερήσεις των καθυστερήσεων (94’+) έδωσε το δικαίωμα στον Κάστρο να. «γράψει» το 2-2 κι οι Ακρίτες να ξαναφύγουν αήττητοι!

Ό,τι και όσα κι αν είπε ο Γιώργος Δώνης στους ποδοσφαιριστές του στην ανάπαυλα αυτού του παιχνιδιού, έπιασαν τόπο και με το παραπάνω. Τουλάχιστον μέχρι το 94’… Ένας παντελώς μπλοκαρισμένος και με τεράστιο πρόβλημα στη δημιουργία, Παναθηναϊκός, βρήκε πάθος και λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Ξάνθη για να κάνει την ανατροπή. Ωστόσο, εκεί που όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε και τη νίκη στο πρώτο ματς για το 2019, μετά το κακό αποτέλεσμα στη Λαμία για το πρώτο ματς των «16» του Κυπέλλου, ήρθε η… κατραπακιά με το πέναλτι στις καθυστερήσεις και το τελικό 2-2. Πολύ καλά διαβασμένη εμφανίστηκε η ομάδα του Ράσταβατς, αλλά είναι τυχερή που φεύγει από το ΟΑΚΑ με τον βαθμό…

Ο Παναθηναϊκός είχε τον Διούδη κάτω απ’ τα γκολπόστ, με την τετράδα της άμυνας ν’ απαρτίζεται από τους Γιόχανσον, Κολοβέτσιο, Μαυρομμάτη και Ινσούα. Στα χαφ ήταν ο Δώνης με τον Κάτσε, λίγο πιο μπροστά τους ο Μπουζούκης ώστε να φτιάξει τριπλέτα με τους Χατζηγιοβάνη (αριστερά) και Μουνιέ (δεξιά), ενώ, στην επίθεση βρέθηκε ο Μακέντα.

Η Ξάνθη είχε τον Ζίβκοβιτς στην εστία και τους Μπαξεβανίδη, Λισγάρα, Κασάδο και Σιλά από δεξιά στ’ αριστερά στην άμυνα. Από εκεί και πέρα, το σύστημα πότε εμφανιζόταν 4-2-3-1 και πότε 4-4-2 (κυρίως σε στιγμές άμυνας όπου ενώνονταν τρομερά τα μετόπισθεν με τη μεσαία γραμμή). Οι Κοβάσεβιτς και Μελιόπουλος ήταν στα χαφ, με τους Μπρίτο από αριστερά και Ντουρίτσκοβιτς από δεξιά πότε ν’ ανεβαίνουν και πότε να μένουν σε ευθεία, ενώ μπροστά, ο Κάστρο είχε τη βοήθεια του Καντά

το φιλμ του αγώνα στο gazzetta.gr

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Δώνης, Μακέντα (89′ Κουλιμπαλί), Μουνιέ (60′ Βέργος), Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (72′ Χατζηθεοδωρίδης), Μαυρομμάτης, Κάτσε

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Κοβάσεβιτς, Ντουρίτσκοβιτς, Καντά (70′ Μπαριέντος), Κάστρο, Σιλά, Μελιόπουλος (85′ Αλμέιδα), Λισγάρας, Κασάδο, Μπρίτο (80′ Σαρπόνγκ)