Νίκη σε νεκρό χρόνο για τον ΠΑΟΚ και ένσταση από τον Αερωπό

Σε θρίλερ εξελίχθηκε ο αγώνας ανάμεσα σε Αερωπό και ΠΑΟΚ, για τη 17η αγωνιστική της Handball Premier, μετά από ένσταση που κατέθεσε η ομάδα της Έδεσσας για «εσφαλμένες ενέργειες των διαιτητών».

Το τρίτο ημίχρονο του αγώνα είχε μεγάλη διάρκεια και ένταση καθώς όπως τονίζεται στην ένσταση του Αερωπού η ομάδα των Θεσσαλονικιών δεν εκτέλεσε σωστά στη ρίψη και ως εκ τούτου δεν θα έπρεπε να καταλογιστεί η κόκκινη κάρτα στον Κυριακού.

Σχετικά με τη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν σίγουροι στο γήπεδο και κατάφεραν να μείνουν μπροστά σε όλο το πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ένα γκολ διαφορά (12-11). Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, οι δύο ομάδες έμειναν μαζί στο σκορ μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα. Τελικά μετά από πέναλτι που δόθηκε στους φιλοξενούμενους, ο ΠΑΟΚ, πήρε τη νίκη με σκορ 24-25.

Πρώτος σκόρερ για τους Εδεσσαίους ήταν ο Δημάκης με 6 γκολ ενώ για τον ΠΑΟΚ κορυφαίος ήταν ο Καραγκιοζόπουλος με 8 γκολ.

ΑΕΡΩΠΟΣ – ΠΑΟΚ 24-25

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 6-4, 8-5, 10-8, 12-11 (ημχ) 14-13, 16-16, 17-17, 18-19, 20-22, 24-25

Αερωπός (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας, Μαυρόπουλος 3, Μαυροδουλάκης, Τζουβάρας Φ., Κράλλης 5, Μησιρλίδης, Θεοδωρόπουλος, Ξενίδης, Δημάκης 6, Πέρρος, Μπάρμπας, Βαφείδης 2, Μισαηλίδης 4, Κυριακού 4, Αρβανιτίδης.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 2, Παλάσκας, Καραγκιοζόπουλος 8, Κοκώνης 3, Αποστόλου, Πετρίδης 3, Νικολαΐδης, Κωστακίδης 1, Λοΐζος, Μαστρογιάννης 4, Elozievwa, Κυπραίος 2, Δέλιος, Γιόσμου 2, Γιαννακίδης.

Διαιτητές: Λινάρδος – Νικολαΐδης. Δίλεπτα: 2-5. Πέναλτι: 1/2 – 8/8, Κόκκινη: 60’Κυριακού