Δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Χαλκηδόνας ο Φίλιππος, ήττες και για Αγρίνιο, Ελευθερούπολη! (βαθμολογία 18ης αγωνιστικής)

Με 68-61 ηττήθηκε o Φίλιππος Βέροιας στη γειτονική Χαλκηδόνα, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β Εθνικής.

Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα έκανε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-16, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν η ίδια μιας και η Χαλκηδόνα ανέβασε ρυθμούς και βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 42-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φίλιππος προσπάθησε με πίεση στα τρία τέταρτα του γηπέδου να μπει ξανά στο παιχνίδι, κάθε φορά όμως που πλησίαζε στο σκορ οι παίκτες της Χαλκηδόνας έβρισκαν λύσεις και διατηρούσαν το προβάδισμα. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 59-46.

Στο τελευταίο μέρος ο Φίλιππος συνέχισε να είναι άστοχος με την Χαλκηδόνα να διατηρεί την διψήφια διαφορά μέχρι το 38′ όπου η πίεση του Φιλίππου αποσυντόνισε του παίκτες του Τένσου, με αποτέλεσμα οι “ερυθρόλευκοι” να μειώσουν σε 66-61. Η ομάδα της Χαλκηδόνας κατάφερε να κρατήσει την διαφορά και πήρε την νίκη με 68-61.

Δεκάλεπτα : 16-19, 42-31, 59-46, 68-61

Χαλκηδόνα / Προποντίς (Τέντσος): Σπύρας, Μαρκίδης, Δανάκης, Τσακαλέρης, Παπαδόπουλος, Λαΐδης, Μυλωνίδης, Κούτε, Δελίδης, Σικαλίδης, Φυλακτός.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτησ): Παπαδόπουλος, Σισμάνης, Πονόπουλος, Βάλλιος, Τσιακλάγκανος, Καβαργύρης, Κοθράς, Παραπούρας, Σουτζόπουλος, Καντάρκος

Στα άλλα ματς, ξεχώρισε η εκπληκτική εμφάνιση των Ικάρων Σερρών, που “άλωσαν” την έδρα της Ελευθερούπολης, με το Αγρίνιο να μην εκμεταλλεύεται αυτό το αποτέλεσμα και να γνωρίζει την 4η σερί ήττα του, αυτή τη φορά από τον Έσπερο Λαμίας.