Δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε από την Κατερίνη ο ΓΑΣ Αλεξάνδρειας

Επιστροφή στις νίκες για τον ΓΑΣ Αλεξάνδρειας, που δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Πιερικού Αρχέλαου.

Όπως αναφέρει το katerinisport, οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετικά για τρία δεκάλεπτα κοιτάζοντας κατάματα την άκρως ανταγωνιστική ομάδα της Αλεξάνδρειας, όμως »χάλασαν το γλυκό» στην τελευταία περίοδο αφού υπέστησαν ολικό »μπλακ-άουτ» δίνοντας τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να επικρατήσουν με 68-57

Με αυτή την νίκη η ομάδα από την Ημαθία βελτίωσε το ρεκόρ της σε 13-4, ενώ ο Πιερικός Αρχέλαος που προσπάθησε να ζευγαρώσει τις επιτυχίες του έπειτα από το διπλό της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην ΑΓΕ Πιερίας, υποχώρησε στο 6-12 και ο δρόμος για την παραμονή στην κατηγορία αναμένεται μακρύς.

Στην πρώτη περίοδο, οι γηπεδούχοι με όπλο την ενέργεια και τα σουτ τριών πόντων, κατάφεραν να προηγηθούν με διαφορά πέντε πόντων (7-2, 8’35») με τους φιλοξενούμενους να απαντούν και να παίρνουν και εκείνοι τρία λεπτά περίπου πριν από το τέλος το ίδιο προβάδισμα (12-17, 3’14»). Ωστόσο ο Πιερικός με ένα επιμέρους 8-2 και ένα εξαιρετικό buzzer beater τρίποντο κατόρθωσε να κλείσει το δεκάλεπτο ως οδηγός στο σκορ (20-19).

Στην δεύτερη περίοδο, παίχτηκε συναρπαστικό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρειας πάντως να υπερτερεί κατά κράτος στον τομέα των ριμπάουντ και να διατηρεί το προβάδισμα στα πρώτα οκτώ λεπτά αυτού του δεκαλέπτου. Ο Πιερικός Αρχέλαος συνέχισε να βγάζει στο παρκέ τεράστια ενέργεια και πάθος και πήρε κεφάλι στο σκορ (34-33, 2’20»), αύξησε τη διαφορά μέχρι και τους 6 πόντους (39-33, 0’15») και εν τέλει πήγε στα αποδυτήρια με +4 (40-36)!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το θρίλερ συνεχίστηκε με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια τρεις φορές. Αρχικά, η ομάδα από την Ημαθία, προηγήθηκε με 40-43 (6’55’) με τον Πιερικό να βγάζει πείσμα και αυταπάρνηση και να το ανακτά ξανά (49-48, 2’47»). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο από εκεί και έπειτα, έτρεξαν ένα σερί 1-5 και έκλεισαν την περίοδο με 50-53.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Κατερίνης ξεψύχησε σωματικά από την υπερπροσπάθεια, πέτυχε μόλις 7 πόντους και έδωσε τη δυνατότητα στον αντίπαλό της να καθαρίσει την υπόθεση νίκη. Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρειας διεύρυνε σταδιακά την διαφορά του, έφτασε μέχρι και στο +15 (51-66, 5’58») και κατάφερε στο τέλος να πανηγυρίσει τη νίκη με 57-68 παρά την φιλότιμη και συγκινητική προσπάθεια των παικτών του Πιερικού για την αποφυγή της ήττας.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 20-19, 40-36, 50-53, 57-68.

Πιερικός Αρχέλαος (Μηλιάτης): Σκρέτας, Χατζηαγοράκης 6, Ζησόπουλος 8 (2), Τσαλμπούρης, Φανούλης 4, Τζιοβάρας 15 (2), Σφήκας 2, Καλλιφατίδης 13 (2), Ζαρκανέλας 6, Κουπάντσης 3 (1).

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας: Μπαλιάκας 9, Νταμτσιόπουλος, Πουρλιοτόπουλος 6 (1), Γιοβανόπουλος, Παντοφλίδης 19, Σιτσάνης 3, Παπαγερίδης 10 (1), Καρκάρας 6, Πρόιος, Καραγιάννης, Κεσίδης, Μπίσκας 15 (3).