Συνεχίζει το…βιολί του ο Ιπποκράτης Κω!

Ένα ακόμη βήμα προς τα πλέι οφς έκανε ο Ιπποκράτης, ο οποίος επικράτησε αρκετά δύσκολα στην Κω του Πευκοχωρίου με 72-68 και φτάνοντας στις 13 νίκες βλέπει να πλησιάζει όλο και πιο κοντά ο στόχος του.

Όπως αναφέρει το basketa.gr, η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου είχε τον πλήρη έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ανεβάζοντας την διαφορά ως και +11, με τον Αντώνη Ασημακόπουλο να είναι εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας τους 14 (4/5 σουτ εντός παιδιάς) από τους 18 πόντους του, ενώ στο φινάλε ο Κώστας Χαρίσης έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Σάββα Μανούσο με το σκορ στο 69-67, ενώ πήρε και το επιθετικό ριμπάουντ μετά την άστοχη βολή του Γιάννη Χατζηνικόλα στο 70-67, δίνοντας την ευκαιρία στον Αποστόλη Ναούμη με 2/2 βολές να καθαρίσει το παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στην 1 νίκη σε 10 πλέον απόπειρες μακριά από την Χαλκιδική, και είχαν την ευκαιρία τους όταν ο Λευτέρης Ακεψιμαϊδης μείωσε σε 69-67 με το παιχνίδι να μπαίνει στο τελευταίο του λεπτό.

Δεκάλεπτα : 16-15, 39-31, 54-50, 72-68

Ιπποκράτης Κω (Παπαδόπουλος) : Λάανε 5 (1/1 τριπ., 7 ασίστ), Σκούφης, Τρύπας, Ναούμης 16 (5/7 διπ., 1/4 τριπ.), Καλαμπάκας 2, Ασημακόπουλος 19 (3/4 τριπ., 8 ριμπ., 3 ριμπ., 3 κλεψ.), Χατζηνικόλας 12 (2/5 τριπ., 7 ριμπ., 4 ασίστ), Χαρίσης 12 (5/9 διπ., 6 ριμπ.), Ψαθάς, Μαστορος 5, Δρόσος 2.

Πευκοχώρι (Νικολαΐδης) : Τσούκας, Ακεψιμαϊδης 9 (2/6 τριπ., 6 ασίστ), Ελευθεριάδης 15 (6/10 διπ., 1/2 τριπ., 5 ριμπ.), Βελισσαρίου 2, Κιτσούλης 8 (1/3 τριπ.), Καμπουρίδης 15 (3/5 τριπ., 5 ριμπ.), Γκάτζιας 9 (1/5 τριπ., 6 ριμπ.), Μανούσος 12 (3/12 διπ., 8 ριμπ.).