Basket

Ολυμπιακός Βόλου – Πιερικός Αρχέλαος 36-62

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 62-36 του Ολυμπιακού Βόλου, στο Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Βόλου, σε αγώνα για τη 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

H ομάδα της Κατερίνης πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στον ουραγό της βαθμολογίας, Ολυμπιακό Βόλου και παρά την απουσία της Δήμητρας Τελίδου, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα για να φτάσει στην έβδομη νίκη του στην σεζόν.

Οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου, επέβαλαν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το ρυθμό τους και πήραν στα χέρια τους τον έλεγχο του σκορ ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους 15-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Κατερίνης διαχειρίστηκε την υπέρ της διαφορά κι έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση με το υπέρ της 36-62.

Διαιτητές: Γιαννούλης – Μπούγλος.

Δεκάλεπτα: 9-19, 15-35, 25-47, 36-62.

Ολυμπιακός Βόλου (Δέρβος): Τσουκαλά 2, Γκρίνια, Κανελλοπούλου 13 (1), Λιόλιου, Παρασχάκη 1, Αρτεμισίου 12, Σιουμουρέκη, Ναντζιάρα, Σπυριδοπούλου, Ντόβα 6, Κωστοπούλου.

Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή 2, Χρυσοστομίδου 12, Ζουγκουρίδου 2, Κιλ, Γκοτζαμάνη 3, Λάππα, Μπαγκλαρίδου 4, Μπουμπουλέντρα 6 (2), Καρατάσιου 25 (7), Παντζιάλα, Γκρίτζαλη 4, Κιολέογλου 4.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής
ΑΣ Τιτάνες Δράμας – ΑΣ Αστέρας Ιπποδρομίου 58-73
ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς – Παναθλητικός ΑΕ Συκεών 43-64
ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937 – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 36-62
ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης – ΜΓΣ Πανσερραϊκός 52-41
Ολύμπια ΓΣ Λάρισας – ΠΑΣ Γιάννινα 41-65
ΑΕ Πυλαίας – ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρύσιου 55-64

Βαθμολογία (19 αγώνες)
1. Παναθλητικός ΑΕ Συκεών 38
2. ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 34
3. ΑΕ Πυλαίας 34
4. ΠΑΣ Γιάννινα 34
5. ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης 30
6. ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς 29
7. ΑΣ Αστέρας Ιπποδρομίου 27
8. ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 26
9. ΜΓΣ Πανσερραϊκός 25
10. Ολύμπια ΓΣ Λάρισας 24
11. ΑΣ Τιτάνες Δράμας 22
12. ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937 19

Η επόμενη αγωνιστική (20η – 07.04.2019)
13:00 Παναθλητικός ΑΕ Συκεών – ΑΣ Τιτάνες Δράμας
13:00 ΜΓΣ Πανσερραϊκός – ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς
13:00 ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης
13:00 ΑΣ Αστέρας Ιπποδρομίου – ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937
13:00 ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΑΕ Πυλαίας
13:00 ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρύσιου – Ολύμπια ΓΣ Λάρισας

error: Protected