Με πλουραλισμό ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός με επιθετικό πλουραλισμό, κυριαρχία στις δύο ρακέτες και ψυχραιμία απέναντι στα ξεσπάσματα της ΑΕΚ, επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ της Ένωσης με 76-67 στο ντέρμπι για την προτελευταία, 25η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 14 πόντους και 18 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ τέσσερις ακόμη παίκτες του Ολυμπιακού σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων: Ο Σάσα Βεζένκοφ είχε 13 με 6/10 σουτ εντός πεδιάς, ο ΖακΛεΝτέι, επίσης, 13, ο Νάιντζελ Ουίλιαμς – Γκος 12 με 5 ασίστ και ο Κώστας Παπανικολάου 11 με 2 τρίποντα.

Από τους ηττημένους προσπάθησε περισσότερο ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 16 πόντους με 3/4 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός άρχισε καλά την αναμέτρηση και με τον Ζακ ΛεΝτέι να φτάνει τους 5 πόντους προηγήθηκε με 8 (17-9) στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα. Η ΑΕΚ ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και με τρίποντο του Χάουαρντ Σαντ – Ρος και τρεις πόντους του Ντελρόι Τζέιμς πλησίασε στο καλάθι (19-17) με 1’ και 46’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου. Με τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη η Ένωση τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο -1 (21-20).

Στα πρώτα δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου ο Λαρεντζάκης με καλάθι του έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (22-21), όμως, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με σερί 6-0 με τους Βαγγέλη Μάντζαρη, Νάιντζελ Ουίλιαμς – Γκος να πετυχαίνουν από τρεις πόντους και ξέφυγαν με 27-22 λίγο μετά το 11’.

Με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Σαντ – Ρος, Λαρεντζάκη, η Ένωση πλησίασε ξανά στο καλάθι (32-30) στο 14’. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν και αυτή την φορά άμεση, ωστόσο, και με σερί 7-0, προηγήθηκε με 9 (39-30) στο 19’. Η ΑΕΚ βρήκε ξανά λύσεις από το τρίποντο και με δύο σουτ των Σαντ – Ρος, Χάρη Γιαννόπουλου μείωσε στους τρεις και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με σκορ για τους φιλοξενούμενους 39-36.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με δύο καλάθια του Τζέιμς και την Ένωση προσπερνά με 40-39, ενάμιση λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του Πειραιά, όμως, γρήγορα ανέκτησε το προβάδισμα (47-40 λίγο μετά το 23’) με σερί 7-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Βεζένκοφ και ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Κώστα Παπανικολάου.

Η ΑΕΚ βρήκε ενέργεια στην άμυνα και επιθετικές λύσεις από τον Λαρεντζάκη και με επιμέρους σκορ 8-2, μείωσε στον πόντο (49-48), με 2’ και 42’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Ο Ολυμπιακός απάντησε και αυτή την φορά άμεσα και με σερί 8-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Ουίλιαμς – Γκος και ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Παπανικολάου, ξέφυγε 9 (57-49), 35’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Με τέσσερις σερί πόντους του ΛεΝτέι, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (61-50) για πρώτη φορά στο ματς, λίγο μετά το 31’. Πέντε σερί πόντοι του Νίκολα Μιλουτίνοφ, αύξησαν το προβάδισμα του Ολυμπιακού στους 15 (66-51) στο 33’. Οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν σωστά την διαφορά έως το τέλος του αγώνα και έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 36-39, 50-57, 67-76.