Αθλήματα - Εθνικές Ομάδες

Άνετη νίκη της Εθνική μας επί της Ρουμανίας

Νίκη επί της Ρουμανίας κατάφερε να πάρει η Εθνική παίδων και μάλιστα με διαφορά 11 τερμάτων, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του «Athens World Cup Handball», στο ΟΑΚΑ.

Όπως αναφέρει το e-handball.gr, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα (3-3 στο 10΄) αλλά η Ελλάδα κατάφερε να πάρει διαφορά δύο τερμάτων στο 15 (7-5) την οποία αύξησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (16-12).

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι καλές επιθέσεις της εθνικής παίδων βοήθησαν ώστε να κρατήσει τη διαφορά ασφαλείας που είχε αποκτήσει στο πρώτο ημίχρονο ενώ κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ στο 50′ (29-23) και πήρε τελικά τη νίκη με 37-26.

Πολυτιμότερος παίκτης για την Ελλάδα ήταν ο Αλεξανδρίδης με 9 γκολ ενώ πολύ καλή ήταν και η εμφάνιση του Μπαμπατζανίδη με πολλές επεμβάσεις σε ελεύθερα σουτ.

Ελλάδα – Ρουμανία 37-26

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 7-5, 11-8, 14-10, 16-12 (ημχ) 18-15, 22-18, 25-21, 29-23, 32-25, 37-26

Ελλάδα (Γεωργιάδης): Μπαμπατζανίδης, Στανκίδης, Σινά 1, Γιορανίδης 4, Αναστασίου 1, Σκούφας, Δανέζης, Στάθης, Γερουλάνος, Μπινιάρης 4, Παπαγιάννης 1, Παπάζογλου 4, Αλεξανδρίδης 9, Τζωρτζίνης 7, Κουκουλάς 1, Παγιάτης 3, Κυριακίδης, Στεφανίτσης 2.

Ρουμανία (Μπερνικου): Αντρέσκου, Τανάσα, Τομποσαρου 5, Τενέα 1, Αρντελεάν 5, Κογιοκάρου, Μαξιμ, Μπραν 1, Τζιλενσεα 3, Μουντεανράρες, Κιουρεσκουμανεα, Στανεσκούλονουτ 1, Κιτου 4, Παουλ, Κοστέα 5, Ντεντου 1.

Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 3/3 – 2/3