Ο Αερωπός “έσπασε” την έδρα του Δούκα!

Νίκη επί του Δούκα μέσα στο Δαΐς πέτυχε ο Αερωπός Έδεσσας κι έκανε το 1-0 στη σειρά, για τα προημιτελικά των πλέι οφ της Handball Premier.

Όπως αναφέρει το e-handball.gr, ο αγώνας ξεκίνησε με τις ομάδες να πάνε χέρι – χέρι, μέχρι και το 20′ που Αερωπός κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας τεσσάρων γκολ (8-12) την οποία κράτησε μέχρι το τέλος του πρώτο ημιχρόνου (11-15).

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου τα πράγματα δεν άλλαξαν και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά μέχρι και το 50′ (21-26). Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Δούκας βρήκε λύσεις επιθετικά, άρχισε να πιέζει αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Αν και στο 58′ η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στα δύο γκολ (27-29), τη νίκη πήρε τελικά ο Αερωπός Έδεσσας με τελικό σκορ 27-30.

Πρώτος σκόρερ για τον Δούκα ήταν ο Κεδέρης με 5 γκολ ενώ για τον Αερωπό κορυφαίος ήταν ο Μισαηλίδης με 7 γκολ.

ΔΟΥΚΑΣ – ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 27-30

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 6-8, 7-9, 8-12, 9-14, 11-15 (ημχ) 13-17, 16-19, 18-23, 21-26, 23-27, 27-30

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑΣ (Μπούνας): Μωραΐτης 2, Τόμπρος 2, Παπαπούλιος 4, Αϊβαλιώτης 4, Πολύδωρος 1, Μπραουδάκης, Ντούνης 4, Σαμαράς, Λιόλιος 3, Ζιβούλοβιτς 2, Τζανιδάκης, Τσακούλης, Κλέωπας, Κολλύρης, Κεδέρης 5.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυρόπουλος, Τζουβάρας Θ. 1, Κράλλης 2, Θεοδωρόπουλος 5, Δημάκης 3, Μπάρμπας, Βαφείδης 2, Μισαηλίδης 7, Κεσίδης 4, Κυριακού 6, Λάππας.

Διαιτητές: Τσάκωνας-Φωκίτης, Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 1/1-2/2