Κατηγορίες
Α2 ΕΠΣ Ημαθίας

Β ΕΠΣ Ημαθίας (2ος όμιλος) Με σημαντικό πλεονέκτημα μπαίνει στα play off η ΑΕΠ! (σκόρερς, φύλλα αγώνος 22ης αγωνιστικής)

Ολοκληρώθηκε σήμερα η κανονική διάρκεια στον 2ο όμιλο της Β Ερασιτεχνικής, με τη διεξαγωγή της 22ης αγωνιστικής.

Στο ντέρμπι της ημέρας, η αήττητη ΑΕΠ Βέροιας πέρασε νικηφόρα από τα Λευκάδια και με τη νίκη της αυτή αύξησε στους 12 βαθμούς τη διαφορά από τον τρίτο Αστέρας Τριποτάμου, με αποτέλεσμα να αποκτά αβαντάζ τεσσάρων νικών στο μίνι πρωτάθλημα των έξι αγωνιστικών.

Εκ των πραγμάτων, η μάχη της δεύτερης θέσης αναμένεται με περισσότερο ενδιαφέρον, δεδομένου πως ο Αστέρας βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς πίσω από τον ΠΑΣ, ενώ με…φόρα μπαίνει και ο ΑΣ Γιαννακοχωρίου, που κατάφερε μετά από έναν εξαιρετικό δεύτερο γύρο, να φτάσει τους 38 βαθμούς.

Όλες οι υπόλοιπες ομάδες του ομίλου (πλην της Ελπίδας Μονοσπίτων, που δεν αγωνίστηκε ποτέ και υποβιβάστηκε) παραμένουν στην κατηγορία, ενώ πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Κώστας Έξαρχος, που σημείωσε 29 γκολ έναντι 19 του Δημήτρη Βούλγαρη.

Αναλυτικά οι σκόρερς και τα φύλλα αγώνος της 22ης αγωνιστικής :

Απόλλων Αγίου Γεωργίου – ΑΣ Πατρίδας  2-0 (32′ Καριπίδης, 74′ Νομικός)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Γιαγκιτζόγλου, με βοηθούς τους κ.κ. Γκόγκο και Ζουρνατζίδη

Συνθέσεις

Απόλλων Αγίου Γεωργίου : Τρούπκος, Μηνόπουλος, Ορφανίδης Ι., Παπαδίνας Αλ., Ορφανίδης Α. (46′ Μαγγίζης), Λιάτσος, Νομικός, Καριπίδης, Γερμάνης Α., Γερμάνης Δ., Ορφανίδης Γ. (86′ Λιανός)

ΑΣ Πατρίδας : Γερασιμίδης, Μωυσίδης, Σιδηρόπουλος (64′ Βόλκος), Τσιούχας, Ορφανίδης Γ., Τσαγκαλίδης, Σαΐπι, Στεργιόπουλος Κ., Ορφανίδης Γρ., Παπαδόπουλος Α., Καλαϊτζίδης


Εθνικός Ράχης – Ολυμπιακός Νάουσας  3-4 (48′-54′ Αθανασιάδης, 62′ Ριστέμογλου Π. / 32′ Μακρής, 70′ Μπρούκι, 75′ Τσαμπούρης, 79′ Μαρκοβίτης)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Κελεσίδης, με βοηθούς τους κ.κ. Χριστοδούλου Γ. και Μπογιατζόγλου

Συνθέσεις

Εθνικός Ράχης : Παρμάκας Ι. (65′ Γκίτσιος), Ριστέμογλου Π., Κανδυλίδης, Λαζαρίδης, Αθανασιάδης, Φεΐμ, Τσολαΐδης, Μιχαλόπουλος (59′ Κάμινας), Ριστέμογλου Δ. (46′ Παρμάκας Β.), Λαζαριώτης (35′ Σιδηρόπουλος), Βελιάδης

Ολυμπιακός Νάουσας : Νάτσιος, Σαράφης, Κωνσταντινίδης Δ. (67′ Μπρούκι), Κωστόπουλος (80′ Κωστόπουλος), Μαρκοβίτης, Παπαπέσιος, Μακρής, Τσαμπούρης, Χαρατσίδης, Αλαΐτσης, Χατζηβασιλειάδης (46′ Γεωργιάδης)


Νέα Γενεά Νικομήδειας – Θύελλα Στενημάχου 3-2 (15′-70′ Ριστέμογλου, 44′ Μελιόπουλος Ι. / 25′ Τσιρπανλής, 72′ Γαλατσίδας Η.)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Μπακάλης, με βοηθούς τους κ.κ. Ποζιάδη και Πέτρου

Συνθέσεις

Νέα Γενεά Νικομήδειας : Μέτα, Αργυρόπουλος, Μούτσα, Μελιόπουλος Ι., Ντινόπουλος, Ριστέμογλου, Κωστόπουλος, Μπουτογλίδης, Καϊογλίδης, Παπαδόπουλος, Ορφανίδης

Θύελλα Στενημάχου : Γίδαρης Κ., Γκουντάρας, Αγγελίδης, Παπαλεξίου, Λέφας, Τσιαούσκογλου (46′ Γαλατσίδας Η.), Τσιρπανλής, Αδαμίδης, Σακαλής, Χάρτσιος, Τρούπκος


Ελπίδα Μονοσπίτων – Αστέρας Τριποτάμου  0-3 α.α.


Λευκάδια – ΑΕΠ Βέροιας  0-2 (17-’27’ Έξαρχος)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Παπαδάκης, με βοηθούς τους κ.κ. Γαβρά και Δεβετζίδη

Συνθέσεις

Λευκάδια : Γαϊτανίδης Ι., Διαμαντίδης (70′ Τσαχαλίδης), Μισαηλίδης, Γαϊτανίδης Φ., Σκαρλάτος, Τουγγελίδης, Αμανατίδης Σ., Δρενοβιάδης (46′ Γκότσης), Γαϊτανίδης Α. (78′ Κωστογλούδης),, Καϊσίδης (75′ Δημητρούσης Α.), Λογδανίδης

ΑΕΠ Βέροιας : Καμπάς, Σιδηρόπουλος (58′ Πουλιόπουλος), Σερασκιέρης (81′ Σιούτης), Μωυσίδης Ι., Καρολίδης, Κιατικίδης, Κωστογλίδης Σ. (70′ Μωυσίδης Ν.), Σακελλαρίου, Έξαρχος, Τερζής, Καλφούτζος (78′ Χατζηαντωνίου)


Ρεπό : ΑΣ Γιαννακοχωρίου

Βαθμολογία

Β
1 ΑΕΠ Βέροιας 54
2 Λευκάδια 44
3 Αστέρας Τριποτάμου 42
4 ΑΣ Γιαννακοχωρίου 38
5 Ολυμπιακός Νάουσας 37
6 Εθνικός Ράχης 28
7 Απόλλων Αγ.Γεωργίου 26
8 ΑΣ Πατρίδας 18
9 Νέα Γενεά Νικομήδειας 17
10 Θύελλα Στενημάχου 16
11 Ελπίδα Μονοσπίτων -6

*ΑΕΠ Βέροιας, Λευκάδια, Αστέρας Τριποτάμου και ΑΣ Γιαννακοχωρίου θα αγωνιστούν στα play off μεταφέροντας τους βαθμούς

**Ολυμπιακός Νάουσας, Εθνικός Ράχης, Απόλλων Αγίου Γεωργίου, ΑΣ Πατρίδας, Νέα Γενεά Νικομήδειας και Θύελλα Στενημάχου παραμένουν στην κατηγορία

*Η Ελπίδα Μονοσπίτων υποβιβάζεται στη Γ Ερασιτεχνική

Σκόρερς

Έξαρχος ΑΕΠ Βέροιας 29
Βούλγαρης Αστέρας Τριποτάμου 19
Παρηγορίδης ΑΣ Γιαννακοχωρίου 18
Αμανατίδης Σ. Λευκάδια 15
Γαλανός ΑΣ Γιαννακοχωρίου 12
Κωστογλίδης Σ. ΑΕΠ Βέροιας 12
Πρασσάς Θύελλα Στενημάχου 9
Ριστέμογλου Π. Εθνικός Ράχης 9
Καλαϊτζίδης Ν. ΑΣ Πατρίδας 8
Κωστόπουλος Ολυμπιακός Νάουσας 8
Παπαδόπουλος Κ. ΑΕΠ Βέροιας 8