Κι όμως υπάρχουν χώρες που μια ομάδα Β Εθνικής μπορεί να πάρει το Κύπελλο! (vid)

Η Μέχελεν που αγωνίζεται στην 2η κατηγορία του Βελγίου νίκησε με 2-1 τη Γάνδη και πήρε το κύπελλο αλλά και το εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League.

Η Γάνδη μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση είχε κατοχή και ευκαιρίες ωστόσο, η Μέχελεν ήταν αυτή που είχε την πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 32′ με τον Στορμ, να βλέπει τη μπάλα να σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι των -τυπικά- γηπεδούχων.

Όπως αναφέρει το SDNA, ένα λεπτό μετά η Γάνδη άνοιξε το σκορ με τον Ντομπέ, μετά από φάση διαρκείας στην άμυνα των φιλοξενούμενων με δυνατό σουτ να κάνει το 1-0. Η χαρά για τον Γες Τόρουπ κράτησε μόλις έξι λεπτά καθώς στο 38′ ο αρκετά δραστήριος Στορμ, ισοφάρισε σε 1-1 με σουτ στην κίνηση μετά από ωραία σέντρα του Σουφς.

Στο δεύτερο μέρος η Μέχελεν ολοκλήρωσε τη σπουδαία ανατροπή με κεφαλιά του Μερά στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης και πήρε το εισιτήρια για τους ομίλους του Europa League!