Ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα για τον Φίλιππο Βέροιας, πιο κοντά στην άνοδο το Αγρίνιο! (αποτελέσματα, βαθμολογία 28ης αγωνιστικής)

Με την παρουσία αρκετών φιλάθλων που βρέθηκαν στο ΔΑΚ “Βικέλας”, ο Φίλιππος Βέροιας πήρε την νίκη απέναντι στην μαχητική ομάδα της Γέφυρας με σκορ 79-76.

Στο 5’ η ομάδα του Γκίμα προηγήθηκε με 6-3 και στο 7΄9-4 με τρίποντο του Βάλλιου αναγκάζοντας την Γέφυρα στο πρώτο της τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι με 4-7 πόντους κατάφεραν και μείωσαν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 13-11.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 13-13 με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Στο 17′ ο Κοθράς με δυο υπέροχες ατομικές ενέργειες, άδειασε την άμυνα της Γέφυρας και έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του Φιλίππου κάνοντας το 34-28. Η ομάδα του Γκίμα διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το οποίο τελείωσε με σκορ 38-33.

Η διαφορά στην τρίτη περίοδο ανέβηκε στο +10 (46-36 στο 24’). Η Γέφυρα εκμεταλλεύτηκε τις λάθος επιθέσεις των παικτών του Φιλίππου και μείωσε σε 48-44 στο 26’. Στα επόμενα δυο λεπτά η ομάδα του Γκίμα παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ διαμόρφωσε το +59-46 και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με σκορ 60-51.

Στο 34’ δυο συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 68-62. Στο 35’ ο Παραπούρας με τρίποντο έκανε το 71-62 αλλά η Γέφυρα 2 λεπτά πριν το τέλος μείωσε σε 75-70 και στο 39′ σε 77-76. Η ψυχραιμία όμως του Φαίδων Παραπούρα στις βολές, σε φάουλ που κέρδισε, έδωσε την νίκη στον Φίλιππο με τελικό σκορ 79-76.

Δεκάλεπτα : 13-11, 38-33, 60-51, 79-76.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος 10, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης 2, Πονόπουλος 2, Βάλλιος 3 (1), Τσιακλάγκανος 8 (1), Καβαργύρης, Κοθράς 20 (14 ασίστ), Παραπούρας 21 (4), Σουτζόπουλος, Καντάρκος 12.

ΚΣ Γέφυρας (Παραδάς- Χρήστου) : Πουλιανίτης, Καραγιαννάκης. Ψευτογκάς 3 (1), Βούλτσος, Καταβαίνης, Αποστολίδης 17 (2), Ζιάκας 19 (3), Κουτουξίδης 6, Σιώμος 13, Ευσταθιάδης, Κοτσάνος 11, Παπαδόπουλος 3 (1)

Στα άλλα ματς και στο ντέρμπι της ημέρας, μεγάλος κερδισμένος ήταν ο ΑΟ Αγρινίου.

Η ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας επικράτησε με 75-57 της ΧΑΝΘ και σε συνδυασμό με την ήττα της Ελευθερούπολης στα Φάρσαλα, βρίσκεται πλέον πιο κοντά στη δεύτερη προνομιούχο θέση. Σπουδαία νίκη για Νίκη Βόλου και Στρατώνι, στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην κατηγορία, την οποία εξασφάλισε ο Έσπερος Λαμίας, με το “διπλό” στην Κέρκυρα.