Κι άλλος τίτλος για τον ασταμάτητο Στέφανο Τσιτσιπά! (vid)

Μια μέρα μετά το Ραμπάτ, και το Εστορίλ έγινε ελληνικό!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κυριάρχησε στον τελικό του Estoril Open, κατέκτησε τον 1ο τίτλο του στο χώμα και 3ο συνολικά, για να ολοκληρώσει την καλύτερη εβδομάδα στην ιστορία του ελληνικού τένις

Όπως αναφέρει το tennisnews, ο Έλληνας πρωταθλητής επιβλήθηκε του Pablo Cuevas με 6-3, 7-6 (4) στον τελικό του Estoril Open και κατέκτησε τον 3ο τίτλο της καριέρας του, μετά από το Stockholm Open της Στοκχόλμης και το Open 13 της Μασσαλίας.

Ήταν ο 1ος τίτλος στο χώμα για τον Στέφανο και ο 3ος συνολικά στην καριέρα του. Στο 2019 ήταν ο 2ος τίτλος του, ενώ βελτίωσε το ρεκόρ του σε τελικούς σε 3-3 νίκες. Και οι 3 τίτλοι του ήταν σε διοργανώσεις της σειράς ΑΤΡ 250.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε 250 πόντους στην παγκόσμια κατάταξη μετά από τη νίκη του στο Estoril. Αυτός είναι ο τρίτος τίτλος σε τουρνουά ATP 250 που κερδίζει ενώ έχει 2 ήττες σε 500αρι και μια σε Masters.

Η νίκη του στον τελικό του δίνει και 89,435 ευρώ.