Στη Β Εθνική η Δόξα Λευκάδας! (αποτελέσματα, τελική βαθμολογία)

Μια τεράστια επιτυχία για το γιαννιώτικο μπάσκετ κατάφερε να πετύχει ο ΠΑΣ Γιάννινα που επικράτησε εκτός έδρας των Τιτάνων με 82-75, με αποτέλεσμα να στεφθεί πρωταθλητής για τη φετινή σεζόν στον 3ο Όμιλο. Την άνοδο εξασφάλισε και η Δόξα Λευκάδας που τερμάτισε στη 2η θέση.

Όπως αναφέρει το basketblog, ο ΠΑΣ κατέβηκε στο σημερινό παιχνίδι με τους Τιτάνες γνωρίζοντας ότι η άνοδος είναι δεδομένη μαθηματικά, αλλά είχε την ευκαιρία να κατακτήσει και το πρωτάθλημα του 3ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν ελαφρύ προβάδισμα με 45-42, οι Γιαννιώτες πάτησαν… γκάζι στην επίθεση με αποτέλεσμα να τρέξουν επιμέρους 16-25 στην τρίτη περίοδο και να προηγηθούν με 67-61. Αυτή η μικρή διαφορά ασφαλείας που είχε χτίσει ο ΠΑΣ ήταν καθοριστική για το τελικό σκορ καθώς οι φιλοξενούμενοι παρά την προσπάθεια των Τιτάνων την κράτησαν και πήραν την πολυπόθητη νίκη που τους χάρισε το πρωτάθλημα.

Την ίδια ώρα, η Δόξα Λευκάδας έπαιρνε το πολυπόθητο ροζ φύλλο στη Μελίκη και κατάφερε να τερματίσει στη δεύτερη θέση, καθώς υπερτερεί στην ισοβαθμία με τον Πρωτέα Γρεβενών.