Τρίτη θέση για τον Άθλο Αλεξάνδρειας στο Παιδικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚΕΜ

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε με 69-63 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, στο μικρό τελικό και κατέλαβε την τρίτη θέση στο Πρωτάθλημα Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Όπως αναφέρει το katerinisport, ο Μέγας Αλέξανδρος μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και πήρε το προβάδισμα στο σκορ, με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να ισορροπεί στην συνέχεια το παιχνίδι, να καλύπτει τη διαφορά και να διατηρεί το προβάδισμα μετά το τέταρτο λεπτό μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να διατηρεί την υπέρ του διαφορά και να φτάνει δίκαια στην τελική επικράτηση και την κατάκτηση της τρίτης θέσης.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών προηγήθηκε με 6-0 στο 2’ 44” και 10-2 στο 3’ 51”, με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να μένει χωρίς εύστοχη προσπάθεια εντός παιδιάς για 3’ 59”. Η ομάδα της Ημαθίας πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο 6’ 49” με 14-12 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 18-16 υπέρ του Άθλου Αλεξάνδρειας.

Οι παίκτες του Βασίλη Αγγέλη έφτασαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους (28-20) στο 14’ 17”, χάρη σε ένα σερί επτά πόντων, με τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να μειώνει σε 28-24 (15’ 49”), τον Άθλο Αλεξάνδρειας να ξεφεύγει εκ νέου με 33-24 στο 18’ 03” και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το υπέρ του 35-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μπάμπη Χαριτίδη μείωσαν σε 39-36 στο 26’ 19”, ωστόσο για μία ακόμη φορά οι παίκτες του Άθλου Αλεξάνδρειας είχαν την απάντηση ξεφεύγοντας ξανά, αυτή τη φορά με εννέα πόντους (47-38) στο 27’ 45” και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 52-45.

Με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ έξι και έντεκα πόντων κύλησε το μεγαλύτερο μέρος του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να μειώνει σε 64-60 1’ 06” πριν τη λήξη, ωστόσο δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 69-63.

Διαιτητές: Χατζηκώστας – Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 18-16, 35-27, 52-45, 69-63.

Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Αγγέλης, Σαμαράς, Μούτσα 16 (2) , Νοτόπουλος 1, Ντάμτσης 19, Παπαζήσης, Βλαχάβας, Στακτάρης, Τσαρούχας 22 (2), Χατζηλεμονιάς 11 (1), Ντάβλης , Παπουλίδης.

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Χαριτίδης): Υγειονομενάκης, Πέτσος 19, Βαϊραμίδης 3 (1), Στεργιόπουλος 12, Χαλόφτης 2, Καρουλίδης, Μπάτσιος, Παπαδόπουλος 8, Χαραμής, Παρτσαλάκης 15, Μιτσάγγας, Βένος 4.