Στις λεπτομέρειες η ήττα του Φιλίππου στο μπαράζ ανόδου, νίκη για τον Τρίτωνα

Με 72-68 ηττήθηκε η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας στο παιχνίδι μπαράζ για την άνοδο στην Α2 κατηγορία από την αντίστοιχη του Παγκρατίου.

Oι Ημαθιώτες βρέθηκαν να χάνουν στο 10′ με 22-18 ενώ στο ημίχρονο βρισκόταν πίσω στο σκορ 40-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους μείωσαν στο 30′ σε 55-54 αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό με το Παγκράτι να επικρατεί στο τέλος με σκορ 72-68.

Δεκάλεπτα : 22-18, 40-38, 55-54, 72-68

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 40-38, 55-54, 72-68
Διαιτητές: Καλογερόπουλος Λ.-Ζαχαρής
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 24 (2), Μαγιντόμπε 2, Κούτρας 2, Κατωπόδης, Λυτόπουλος, Φωτίου 8 (1), Δερμιτζάκης 13 (1), Δόξας 12, Ροδοστόγλου 7, Μπένος 4.
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος, Σισμάνης 6, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 4, Καβαργύρης, Κοθράς 23 (4), Παραπούρας 10 (3), Σουτζόπουλος 21 (1), Καντάρκος 4.

Νίκη και για τον Τρίτωνα

Ο Τρίτωνας επικράτησε του Αγρινίου με 83-70 και έχει πλέον το πάνω χέρι για την κατάκτηση μίας θέσης στην Α2 σε περίπτωση ανακατατάξεων. Η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου είχε εξ αρχής τον έλεγχο του αγώνα, με το Αγρίνιο να κυνηγά στο σκορ από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Η διαφορά άνοιξε επί της ουσίας στο β’ ημίχρονο χάρη στο σερί 14-3 των άτυπα γηπεδούχων, με την ομάδα των Σεπολίων να έχει εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6,75, έχοντας σε εκπληκτική κατάσταση για ένα ακόμα παιχνίδι τον Σωκράτη Ψαρόπουλο. Το Αγρίνιο πάλεψε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όμως δεν μπορούσε να καλύψει τη διαφορά, με τον Τρίτωνα να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 39-33, 63-49, 83-70
Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ.-Τσιμπούρης
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Κούσουλας 3 (1), Ψαρόπουλος 17 (2), Καλαντζής 9 (2), Ντίμπ 11 (2), Νικολακόπουλος 3 (1), Μαλτέτσιος 24, Κουκουνιάς 2, Βερτούδος, Τσούτσος 14 (2).
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 3, Μπερερής 6, Μιχάλογλου 22 (3), Καπινιάρης 2, Τσάτας, Σταμούλης 3 (1), Γκρέκας 22 (2), Μήτσου 11 (2), Ψάρας 1, Χρήστου.