Με επιβλητικό τρόπο το «break» ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός… έσπασε το πλεονέκτημα της έδρας του Περιστερίου με επιβλητική νίκη με 91-68 από τον πρώτο αγώνα της ημιτελικής σειράς των Playoffs της Basket League.

Οι «πράσινοι» που μοίρασαν παραπάνω εννέα ασίστ (23-14) και έκαναν λιγότερα έξι λάθη (15-9), έβαλαν τις βάσεις της επικράτησης τους από το πρώτο ημίχρονο (49-31) και είχαν πρώτο σκόρερ τον Ντεσόν Τόμας, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ. Νταμπλ νταμπλ έκανε και ο Νικ Καλάθης με 19 πόντους και 11 ασίστ.

Με τέσσερις σερί πόντους του Καλάθη και ένα καλάθι του Τόμας, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 7 (20-13) λίγο μετά το 8’ και με τέσσερις πόντους του Τόμας στο τελευταίο λεπτό του δεκάλεπτου, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με διψήφιο προβάδισμα για την «ομάδα του τριφυλλιού» (25-15).

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ακόμη περισσότερο την πίεση στην άμυνα του στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Τόμας και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Λούκας Λεκαβίτσιους, ξέφυγε με διαφορά 18 πόντων (33-15) στο 12’.

Με σερί 7-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Καλάθη, οι «πράσινοι» αύξησαν την διαφορά στους 24 (42-18) τρία λεπτά αργότερα, στο 15’. Με τρίποντο και καλάθι του Ζώη Καράμπελα, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 15 (46-31) με 30’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Σον Κιλπάτρικ και την διαφορά στους 21 (52-31) για τον Παναθηναϊκό. Με καλάθια των Ιωάννη Παπαπέτρου, Ίβαν Βουγιούκα το προβάδισμα της «ομάδας του τριφυλλιού» αυξήθηκε στους 23 (56-33) στο 23’.

Το Περιστέρι, ωστόσο, αντέδρασε και με σερί 15-0 με οκτώ πόντους με ένα τρίποντο του Μπεν Μπέντιλ και πέντε με ενα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Παναγιώτη Βασιλόπουλου, μείωσε στους 8 (56-48) στο 26’. Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, απάντησε άμεσα και με επιμέρους σκορ 15-1 με οκτώ πόντους με δύο τρίποντα του Ματ Λοτζέσκι, ξέφυγε με 22 (71-49) στα πρώτα δευτερόλεπτα του τελευταίου δεκάλεπτου.

Με τον Λοτζέσκι να συνεχίζει να είναι εύστοχος έξω από τα 6,75 μέτρα η διαφορά αυξήθηκε στους 24 (76-52) 7’ και 28’’ πριν το τέλος του πρώτου αγώνα της ημιτελικής σειράς. Σχεδόν ένα λεπτό πριν την λήξη οι «πράσινοι» προηγήθηκαν και με διαφορά 25 πόντων (91-66).

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 31-49, 49-68, 68-91.