Αθλήματα - Εθνικές Ομάδες

Ήττα από την πανίσχυρη Σερβία για την Εθνική μας

Απέναντι στο φαβορί του ομίλου, αλλά και του EURO Κ19 B’ κατηγορίας, την Σερβία, η Εθνική Νεανίδων στάθηκε άξια και έχασε στις λεπτομέρειες με 20-15.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα για άλλο ένα ματς μετά την Ισλανδία είχε εντυπωσιακή άμυνα, αλλά υστέρησε επιθετικά, έχοντας και ατυχία με πολλά χαμένα σουτ από τα έξι μέτρα.

Παράλληλα αξίζει να σημειωθεί πως η Εθνική έπαιξε χωρίς την τραυματία Ντιμτσούδη, την τιμωρημένη Βασιλείου, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έχασε με τραυματισμό στο γόνατο και την Ζενέλι, η κατάσταση της οποίας θα εκτιμηθεί τις επόμενες ημέρες.

Η «γαλανόλευκη» αύριο στις 17:00 θα παίξει με την Μεγάλη Βρετανία.

Σερβία- Ελλάδα 20-15 (ημχ. 10-6)

Ελλάδα (Δανήλος): Κερλίδη 1, Μάγκου, Ντιμτσούδη, Καραμάνου 2, Χαριτίδη, Κουκμίση 8, Πετρίδου, Κουτσιμάνη, Σαμολαδά 2, Τροχίδου 1, Τσικνάκη, Ζένελι 1, Χριστοπούλου, Κυρικλίδου, Σεβδιλή.

Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 3/3-1/2