Η τελική κατάταξη 2019 για τις Αρβανίτη/Καραγκούνη

Την 9η θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Μόσχα κατέλαβαν η Βίκυ Αρβανίτη και η Πένυ Καραγκούνη.

Όπως αναφέρει το volleynews, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας πάλεψαν για να μπουν στα προημιτελικά αλλά για τρίτη φορά στη συγκεκριμένη διοργάνωση ηττήθηκαν στο τάι μπρέικ που τείνει να εξελιχθεί σε κακό τους δαίμονα.

Η ελληνική ομάδα που ήταν Νο 17 στο ταμπλό, στο νοκ άουτ ματς για την είσοδο στην 8αδα αντιμετώπισαν τις Λετονές Γκραουντίνα, Κραβτσέκοβα (Νο20) από τις οποίες ηττήθηκαν 28-26, 21-23, 15-9.

Οπως φαίνεται και από το σκορ τα δύο σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Στο τάι μπρέικ η ομάδα της Λετονίας πήρε μικρή διαφορά που την συντήρησε μέχρι το τέλος. Οι Βίκυ, Πένυ γνώρισαν τρεις ήττες όλες στο τάι μπρέικ και στις λεπτομέρειες. Γυρίζουν από τη Μόσχα με την 9η θέση, 300 βαθμούς και 2.500 Ευρώ συνολικό έπαθλο.

Στους αγώνες της φάσης των «16» έγινε και μία έκπληξη καθώς αποκλείστηκαν οι Γερμανίδες Μπεχρένς / Τίλμαν (Νο5) από τις Ελβετές Χέιντριχ Βέργκε Ντεπρέ (Νο15) με 2-1 σετ.