Επιβεβαίωσε χωρίς κόπο τον τίτλο του φαβορί η Σίτι (vid)

Με τον Αγουέρο να είναι σε εξαιρετική μέρα (δύο τέρματα), η Σίτι πήρε αυτό που ήθελε στο νότιο άκρο της Αγγλίας και σημείωσε τη δεύτερη νίκη σε τρία ματς πρωταθλήματος.

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε νικηφόρα από την Μπόρνμουθ, καθώς επικράτησε με 3-1 για την 3η αγωνιστική της Premier League. Οι «πολίτες» είχαν σε μεγάλη μέρα τον Αγουέρο που σημείωσε δύο γκολ (15′, 64′), ενώ δίχτυα βρήκε και ο Στέρλινγκ (43′).

Για τους γηπεδούχους σκόραρε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Γουίλσον με ασύλληπτο φάουλ. Στο 37΄αποχώρησε τραυματίας ο Ντάνιελς. Ο αριστερός μπακ της Μπόρνμουθ τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο.

Ο Νταβίδ Σίλβα έφτασε τις 400 συμμετοχές με τη Σίτι, ο Ντε Μπρόινε τις 50 ασίστ στην Premier League και ο Στέρλινγκ τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα.  Μελανό σημείο ο τραυματισμός του Ντάνιελς