Μεγάλη εμφάνιση για την Αρμενία, “έπιασε” την τρίτη θέση στον όμιλο της Ελλάδας! (vid)

Με δύο γκολ και μια ασίστ του Χένρι Μκιταριάν, η Αρμενία κέρδισε για πρώτη φορά στην ιστορία της την Βοσνία, με 4-2, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση του ομίλου της Εθνικής μας, με εννιά βαθμούς πλέον!

Μέσα στο κυνήγι της δεύτερης θέσης και κατ’ επέκταση της πρόκρισης παραμένει η Αρμενία, μετά την επικράτησή της επί της απογοητευτικής Βοσνίας, με 4-2 στο Γερεβάν, για τον 10ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Euro 2020.

Όπως αναφέρει το sport-fm.gr, οι γηπεδούχοι είχαν για μπροστάρη τον Μκιταριάν, με τον νεοαποκτηθέντα άσο της Ρόμα να ανοίγει το σκορ με το… καλημέρα, να πετυχαίνει το 2-1 για την χώρα του και να «σερβίρει» το τρίτο τέρμα της Αρμενίας, στον Χαμπαρτζουμιάν!

Οι φιλοξενούμενοι, στον αντίποδα, κατάφεραν και ισοφάρισαν δύο φορές, ωστόσο δεν βρήκαν τρίτη «απάντηση», καθώς στο 86’ ο Χαϊραπετιάν κράτησε το 3-2, αποκρούοντας το σουτ του Μπίτσακσιτς. Ενώ, σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε και το αυτογκόλ του Λόντσαρ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, για να… δέσει το γλυκό.

Το εν λόγω 4-2 σήμανε την πρώτη νίκη της Αρμενίας απέναντι στην Βοσνία, μετά από τέσσερις μεταξύ τους αναμετρήσεις, ενώ πιθανότατα «καταδικάζει» τους ηττημένους σε ό,τι αφορά στην υπόθεση πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος…