Υπόθεση…Κατερίνης ο τελικός της ΕΚΑΣΚΕΜ!

Ο Πιερικός Αρχέλαος (φωτ), που επικράτησε με 66-57 του Άθλου Αλεξάνδρειας και η ΑΓΕ Πιερίας που κέρδισε την Κούπα Κιλκίς με 89-77, θα είναι οι δύο φιναλίστ του αυριανού (6/10) τελικού της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στο πρώτο χρονικά ματς, η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 89-77 της ΚουΠα Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, έδρα του φετινού final four.

Όπως αναφέρει το katerinisport, το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και η ολοκλήρωσή του τις βρήκε ισόπαλες στους δεκαεπτά πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου πήραν τον έλεγχο του αγώνα, ήταν ιδιαίτερα παραγωγικοί, καθώς σημείωσαν είκοσι πέντε πόντους και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 32-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Θωμά Τσάτση κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, ωστόσο η ομάδα της Κατερίνης διατήρησε το προβάδισμά της και προηγήθηκε με 55-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΓΕ Πιερίας ανέκτησε τον έλεγχο και όχι μόνο διατήρησε, αλλά και διεύρυνε το προβάδισμά της φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 77-89 και πήρε την πρόκριση για τον αυριανό τελικό όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Πιερικό Αρχέλαο και τον Άθλο Αλεξάνδρειας.

Διαιτητές: Ντόγκας – Χατζηχαρίσης.

Δεκάλεπτα: 17-17, 32-42, 55-61, 77-89.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Τσάτσης 10 (2), Δαγκλιάρης, Ποζίδης 5 (1), Σκάλε, Ψωμιάδης 6, Υφαντίδης 4, Χοτουμανίδης 18 (1), Τσουλφαΐδης, Πατσούρης, Μουστάκας 12, Μπαχτσεβάνης 3 (1), Σιδηρόπουλος 19 (1).

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Σαμακοβλής, Μωυσίδης 20 (4), Βαϊτσόπουλος 2, Αργυρόπουλος, Μέλιος 9 (1), Βαφόπουλος 8, Τριγώνης Λεοντάρης, Πάππας, Παπαδόπουλος 30 (6), Κουρκούτας 20 (3), Ζαπαντιώτης, Γαβαλάς.

Στον δεύτερο ημιτελικό, ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 66-57 του Άθλου Αλεξάνδρειας.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Άθλο Αλεξάνδρειας να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 16-17.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τους παίκτες του Βασίλη Αγγέλη να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά στο σκορ με τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή (34-35).

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με τη μόνη διαφορά ότι ο Πιερικός Αρχέλαος ήταν η ομάδα που βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τέλος του (50-48).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Θανάση Τοπούζη ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους και κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 66-57 και προκρίθηκαν στον τελικό, όπου αύριο στις 18:00 θα αντιμετωπίσουν την ΑΓΕ Πιερίας, με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να συμμετέχει στο μικρό τελικό, ο οποίος θα διεξαχθεί στις 16:00 με αντίπαλο την ΚουΠα Κιλκίς.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 16-17, 34-35, 50-48, 66-57.

Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Χατζηαγοράκης 14 (2), Πολυχρόνης, Τζιοβάρας 11 (1), Μυλοβιανός, Ζησόπουλος 23 (3), Φανούλης 2, Τσαλμπούρης, Παπαπέτρου, Κουπάντσης 2, Ζαρκανέλας, Ρέντζος 5, Αναγνώστου 9.

Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Στακτάρης, Μούτσα, Τακουτής, Ντάμτσης 5 (1), Παύλου 9 (1), Γιαμπατζίδης 7, Χαριτόπουλος 14, Νοτόπουλος, Τσαρούχας 10 (1), Χατζηλεμονιάς, Μηντζαρίδης 12, Ντάβλης.