Με Μπαμπ και Αγραβάνη πήρε το ντέρμπι ο Προμηθέας

Ντέρμπι μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν η αναμέτρηση στο «Δ. Τόφαλος» με τον Προμηθέα να φτάνει εν τέλει στη νίκη με 81-80 κόντρα στον Κολοσσό για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Οι Πατρινοί με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μπαμπ και Αγραβάνη έκαναν την ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης επιστρέφοντας έτσι στα θετικά αποτελέσματα.

Ο Κολοσσός από την άλλη για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική γνωρίζει την ήττα στο φινάλε και με έναν πόντο!

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τα επτά παραπάνω λάθη του Κολοσσού, έχοντας 22 πόντους από αυτά, ενώ ήταν πιο αποτελεσματικοί στον αιφνιδιασμό (19π. έναντι 10π.).

Έχοντας επιθετική πολυφωνία, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 8-4 πριν από τη συμπλήρωση τριών λεπτών, όμως ο Κολοσσός με τα δύο τρίποντα των Κρομά και Μπρέιζελτον πήρε το προβάδισμα με 10-8 στο 4′. Δύο λεπτά αργότερα ο Τζάκσον με εύστοχο τρίποντο έκανε το σκορ 12-15 όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και τρέχοντας σερί 9-0 προηγήθηκαν με 21-15 με γκολ φάουλ του Κασελάκη. Ο Τζάκσον σταμάτησε αυτό το σερί μειώνοντας στο φινάλε του δεκαλέπτου σε 21-17.

Και πάλι ο Τζάκσον με εύστοχο τρίποντο αλλά και ο Μωραΐτης με βολές μείωσα για τους Ρόδιους σε 23-22. Ο Προμηθέας διατήρησε βραχεία κεφαλή ως και το 15′ όταν ο Ντάνιελς με τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ τον Κολοσσό με 32-31. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 9-0 που τους έφερε μπροστά στο σκορ με 38-31 στο 17′. Αγραβάνης και Μπαμπ μείωσαν για τους γηπεδούχους (37-42) ενώ ο Χολ στο τέλος του πρώτου μέρους έκανε το σκορ 39-45.

Ο Κολοσσός συντήρησε το προβάδισμά του, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να επιστρέψουν στο σκορ. Ο Μπαμπ μείωσε στο 23′ σε 50-52 όμως τρία λεπτά αργότερα ο Τζάκσον με εύστοχο τρίποντο έκανε το 52-59. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε μέχρι και το φινάλε της τρίτης περιόδου με τον Αγκμπελέζε να κάνει το σκορ 58-64.

Ο Αγραβάνης πέτυχε τους οκτώ πρώτους πόντους του Προμηθέα στην τέταρτη περίοδο μειώνοντας σε 66-68 στο 33′, ενώ στη συνέχεια η ομάδα της Πάτρας με ένα σερί 8-0 ολοκλήρωσε την ανατροπή προσπερνώντας με 71-68. Αγραβάνης και Μπαμπ έχτισαν ένα ακόμα σερί 8-0 για τον Προμηθέα που ξέφυγε με 78-70 δύο λεπτά πριν από το φινάλε. Μπρέιζελτον και Τζάκσον «απάντησαν» για τον Κολοσό που με ένα δικό του σερί 7-0 μείωσε σε 78-77 στα 26” για το φινάλε. Ο Χολ με 1/2 βολές έκανε το 79-77 ενώ μετά από άστοχο τρίποντο του Μπρέιζελτον, ο Μπαμπ με 2/2 βολές έγραψε το 81-77. Ο Μπρέιζελτον ευστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση του Κολοσσού, όμως με ένα δευτερόλεπτο να απομένει ο Προμηθέας έκανε απλώς την επαναφορά και έφτασε στην επικράτηση με 81-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-45, 58-64, 81-80.