Κατηγορίες
Basket

Γ Εθνική : Δύο νεοφώτιστοι στην κορυφή, πρώτο ροζ φύλλο για την Αριδαία (αποτελέσματα, βαθμολογία 2ης αγωνιστικής)

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της Γ Εθνικής μπάσκετ ανδρών.

Κι αυτό γιατί τα περισσότερα κρίθηκαν στο τέλος, με μοναδικές εξαιρέσεις τις αναμετρήσεις σε Τρίκαλα και Γιάννινα, όπου Ίκαροι και ΑΓΣΙ επικράτησαν εύκολα των Τιτάνων Παλαμά και Φαίακα Κέρκυρας αντίστοιχα.

Το 2×2 μετρούν αισίως δύο νεοφώτιστες ομάδες και συγκεκριμένα ο Αίολος Τρικάλων και ο ΣΚ Ιωάννινα. Η ομάδα της Θεσσαλίας πέτυχε σπουδαία νίκη στον Βόλο κόντρα στη Νίκη ενώ οι Ηπειρώτες, μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, πέρασαν δια πυρός και σιδήρου από τη Μελίκη.

Πρώτο ροζ φύλλο για τη φετινή σεζόν για τον ΦΟ Αριδαίας, που επικράτησε στην παράταση του Ολυμπιακού Βόλου ενώ η Αναγέννηση Καρδίτσας ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι νεοφώτιστων στη Φλώρινα.

Τα αποτελέσματα :

ΦΟ Αριδαίας – Ολυμπιακός Βόλου  78-75
Ίκαροι Τρικάλων – Τιτάνες Παλαμά  104-73
ΓΑΣ Μελίκης – ΣΚ Ιωάννινα  61-62
ΑΓΣ Ιωαννίνων – Φαίακας Κέρκυρας  90-40
Νίκη Βόλου – Αίολος Τρικάλων  75-82
Αριστοτέλης Φλώρινας – Αναγέννηση Καρδίτσας  63-67
Ρεπό: Αετοί Βέροιας

Τα φύλλα αγώνα : 

Αριστοτέλης Φλώρινας-Αναγέννηση Καρδίτσας 63-67

Δεκάλεπτα: 24-19, 36-40, 47-60, 63-67
Διαιτητές: Μελανίδης, Χατζηχαρίσης

Αριστοτέλης Φλώρινας (Χαλκιάς): Τσιώγκας 17(3), Τσιάμης, Παπαγρηγορίου, Γκόνος 3(1), Μαυρίδης 23(2), Σαββίδης 12(2), Βίτκας 4, Παπαδόπουλος, Παπούλιας 4, Καραδήσογλου, Μηλιός, Βασιλείου.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Ψυχογιός 5(1), Πανταζής, Γεωργαντζάς 16(1), Δίκαρος 7, Κοβάτσεβ 5(1), Ντούρλιας, Μπιρνάρας, Τσέλιος 8, Αργύρης 14(4), Αντωνίου 8, Καλλιάρας 4, Νότος.

ΦΟ Αριδαίας-Ολυμπιακός Βόλου 78-75 (παρ.)

Δεκάλεπτα: 15-16, 27-32, 52-51, 66-66 (κ.α.), 78-75
Διαιτητές: Φούντζηλας, Γραικός

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Παπαδόπουλος 8(2), Βασίλογλου, Πέτκος 3(1), Τοπαλίδης 2, Παντής, Πονόπουλος 6, Παπαβράαμ, Αβραμίδης 13(4), Γεωργάκης 10(1), Μακρόπουλος 10, Παουλεάνου 19(2), Στρέπκος 7.

Ολυμπιακός Βόλου (Βιλιώρας): Μπράμι, Μπεκρής, Μπούρας, Ιλτσόγλου 12(3), Καραμήτσος 11(2), Μπογδάνος 24 (1), Αγγελοκωστόπουλος, Μπουσκολίτης 7, Σκαμάγκας 6(2), Ευτυχίδης, Σπανόπουλος, Μούμογλου 15.

ΓΑΣ Μελίκης-ΣΚ Ιωάννινα  61-62

Δεκάλεπτα: 13-14, 23-38, 47-54, 61-62
Διαιτητές: Σιταρίδης, Τσαντάλης

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 21(4), Μαυρίδης 17(1), Στοΐτσης 4, Μαγάλιος, Λαπατούρας 6, Ημερίδης 8, Καποδίστριας, Τζαφέρης, Εκπέρογλου, Πειμανίδης, Λέφας 3, Ρογγότης 2

ΣΚ Ιωάννινα (Παπαδόπουλος): Ζαμπέτης 7(1), Ματσάγγας, Δουρούκης 11(2), Τσιτσώνης 7(2), Βάσης, Καραμπίνης 9, Κατσίβελος, Ξιούρας 3(1), Σφουγγάρης, Σωτηράκης 15, Τσιρώνης, Μπάλλας 10

Νίκη Βόλου-Αίολος Τρικάλων 75-82

Δεκάλεπτα: 17-28, 36-50, 54-64, 75-82
Διαιτητές: Ξέρας, Μαράμης

Νίκη Βόλου (Κοσμάτος): Βερτζάγιας 2, Καραγέωργος, Σιμάκης 5, Κουτίνας 24(1), Τσώλης 4 (13ρ), Τάσσος 22 (12ρ), Σταυροθεόδωρος 6, Σαριμπαλίδης 12(3), Καρπέτης.

Αίολος Τρικάλων (Παπαδημητρίου): Ρούζιος 15(3), Πανάρας 14(3), Πρεμέτης, Αργύρης 17(3), Χατζής 1, Σούλκο, Τσιούλκας, Κολότσιος 8(2), Γοργότσης, Σπηλιόπουλος 16(3), Κατσαδούρος 8(2), Τσότσος 3.

Ίκαροι Τρικάλων-Τιτάνες Παλαμά 104-73

Δεκάλεπτα: 19-23, 44-44, 74-57, 104-73
Διαιτητές: Φακίτσας, Γεωργούλης

Ίκαροι Τρικάλων (Σδράκας): Φρύδας 4, Βλάχος 7(2), Κολότσιος 2, Κρεμμύδας 4, Κατσαρές 32(6), Τζορμπατζάκης 5, Μέξης 10, Τζιοβάρας, Γεωργόπουλος 11(1), Γκιουλέκας 21(4), Μπάρδας, Μακρής 8.

Τιτάνες Παλαμά (Καραμίντζιος): Γκιογκίδης 14(2), Φαλάγγας, Μπακαβέλος, Τσατάλας 20(2), Σφακιανός 1, Ξένος 6(2), Μπενέκης, Φαλιάκης 8(2), Μακρής 14(2), Σκουφέζης 10, Αρχοντούλης, Καραμαλίγκας.

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Φαίακας Κέρκυρας 90-40

Δεκάλεπτα: 23-5, 53-9, 64-28, 90-40
Διαιτητές: Διαμαντής Ν., Βίννης

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ηλιάδης): Σβώλης 4, Γυφτάκης 3(1), Σαχπατζίδης 11(1), Καλογεράτος 6(2), Αντωνίου 11, Χρήστου, Παπανικολάου 13(1), Μάκης 10(2), Παπαδόπουλος 13, Παππάς 7, Φίλιος 6, Τερζόπουλος 6.

Φαίακας Κέρκυρας (Τσάμης): Αγιούς, Δρακίδης 7, Τσίτσος 2, Φουσέκης, Ψαρράς 2, Τσάμης 8(2), Παπαγκίκας 12(2), Αυγερινός 7(1), Νικομάνης, Μουρμούρης 2, Αθανασιάδης, Βάγιας.

Η βαθμολογία

  Β
1 Αίολος Τρικάλων 4
2 ΣΚ Ιωάννινα 4
3 ΑΓΣ Ιωαννίνων 3
4 ΓΑΣ Μελίκης 3
5 Ίκαροι Τρικάλων 3
6 Αναγέννηση Καρδίτσας 3
7 Νίκη Βόλου 3
8 Τιτάνες Παλαμά 3
9 ΦΟ Αριδαίας 3
10 Αετοί Βέροιας 2
11 Αριστοτέλης Φλώρινας 2
12 Φαίακας Κέρκυρας 2
13 Ολυμπιακός Βόλου 1

Επόμενη αγωνιστική (3η, 27/10)

Ολυμπιακός Βόλου – Ίκαροι Τρικάλων
Τιτάνες Παλαμά – ΓΑΣ Μελίκης
ΣΚ Ιωάννινα – ΑΓΣ Ιωαννίνων
Φαίακας Κέρκυρας – Νίκη Βόλου
Αίολος Τρικάλων – Αριστοτέλης Φλώρινας
Αναγέννηση Καρδίτσας – Αετοί Βέροιας
Ρεπό: ΦΟ Αριδαίας

error: Protected