Παλικαρίσια νίκη με δέκα παίκτες για τον Ιάλυσο

Μεγάλη νίκη – ψυχολογίας ενόψει της συνέχειας πέτυχε σήμερα στο «Οικονομίδειο» ο Ιάλυσος!

Οι παίκτες του Νίκου Καραμπετάκη, καταθέτοντας ψυχή στον αγωνιστικό χώρο, υπέταξαν με 1–0 τη Νίκη Βόλου, παίζοντας με δέκα παίκτες από το 20′ μετά από μια λανθασμένη απόφαση του διαιτητή.

Ο Μακρυδημήτρης μάρκαρε αντίπαλο έξω από την μεγάλη περιοχή του Ιάλυσου και σε πλάγια θέση, με τον διαιτητή να βγάζει από το τσεπάκι του την κόκκινη κάρτα θεωρώντας ότι ο παίκτης της Νίκης Βόλου βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ, κάτι το οποίο δεν ισχύει. Ο Ιάλυσος υποχρεώθηκε να παίξει για περίπου 70 λεπτά με παίκτη λιγότερο, ωστόσο, οι παίκτες του ήταν απόλυτα αποφασισμένοι να πάρουν το «τρίποντο» όπως και έγινε. Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ πάθος, ενώ στην επανάληψη πήραν και σημαντικές βοήθειες από τον πάγκο με αποτέλεσμα να καταφέρουν να πάρουν το πολύτιμο «τρίποντο» το οποίο μπορεί να τους βοηθήσει πάρα πολύ ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος. Η Νίκη Βόλου προσπάθησε στην επανάληψη να εκμεταλλευτεί το ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω και δημιούργησε ευκαιρίες, χωρίς όμως να μπορέσει να φθάσει στην ισοφάριση

Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση επιτεύχθηκε στο 31′. Ο Αλιατίδης κράτησε παρατεταμένα τον Μαρκαγκουδάκη μέσα στην περιοχή και πολύ σωστά ο διαιτητής υπέδειξε το καταφανέστατο πέναλτι αλλά δεν έδειξε ως όφειλε και την κίτρινη κάρτα στον αμυντικό της Νίκης. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Σερτζίνιο εκτελώντας πολύ ψύχραιμα.

το φιλμ του αγώνα στο news12

ΙΑΛΥΣΟΣ: Ανδρούτσος, Μαακρυδημήτρης, Τριποτσέρης, Πατηνιώτης (77′ Νατσόπουλος), Ρεκλείτης, Χατζηδίμπας, Αυγενικού, Μπαρέτα (46′ Κ. Χειμωνέττος), Σερτζίνιο (62′ Μαρτσάκης), Μαραγκουδάκης, Γιώργου

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Αποστολίδης, Ντομίνγκεζ, Καμπαγιέρο, Αλιατίδης, Ιορδανίδης (65′ Τσιώλης), Κυριακίδης, Παγώνης (72′ Κάπος), Βοσκόπουλος, Cruz (45’+ Γκιγιέρμο), Γκαρσία, Rojario