Εντυπωσιακό και αήττητο το Περιστέρι!

Την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην Basket League πανηγύρισε το Περιστέρι που συνεχίζει αήττητο σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου επιβλήθηκε στην έδρα του με 88-62 του Λαυρίου για την πέμπτη αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι παρότι κατάφεραν να μειώσουν από το -31 στο -14 δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο στο «Αν. Παπανδρέου» και πλέον έχουν ρεκόρ 3-2.

Το Περιστέρι τελείωσε με εντυπωσιακά νούμερα το παιχνίδι καθώς εκτός από το 68% στα δίποντα (22/32) και το 36% στα τρίποντα (8/22) είχε 17 περισσότερα ριμπάουντ (45-28), 19 παραπάνω ασίστ (27-8) και δεν δέχθηκε κανένα μπλοκ ενώ έκανε πέντε. Από την άλλη οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη τελείωσαν με 17/35 δίποντα, 5/30 τρίποντα ενώ έκαναν λιγότερα λάθη (14-19) και είχαν έξι περισσότερα κλεψίματα (13-7).

Το ξεκίνημα του Περιστερίου στο παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-0 στα πρώτα δυόμισι λεπτά αλλά και με 14-2 το 4′. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό έφτασε στο +19 το 8′ με τον Σκορδίλη να κάνει το σκορ 24-5 ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +20 με τον Έλληνα σέντερ να κάνει με κάρφωμα το σκορ 31-11.

Το Λαύριο προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους με την επιστροφή των δύο ομάδων για το δεύτερο δεκάλεπτο. Μουράτος και Μαστρογιαννόπουλος έχτισαν ένα σερί 10-0 για το Λαύριο που του επέτρεψε να μείωσε σε 31-21 στο 13′. Το Περιστέρι βρήκε λύσεις ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά (37-21) με το Λαύριο ωστόσο να προσπαθεί να ροκανίσει τη διαφορά. Ο Κουζέλογλου μείωσε σε 41-28 στο 17′ όμως μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους το Περιστέρι έτρεξε ένα 7-1 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενο με 48-29.

Στο πρώτο τετράλεπτο του δευτέρου μέρους το Περιστέρι ήταν και πάλι εντυπωσιακό με αποτέλεσμα να τρέξει ένα 14-2 και στο 24′ να προηγηθεί με νταμπλ σκορ καθώς ο Γκρέι έκανε το 62-31. Το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 62-37 όμως το δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 20+ πόντους με σορ 71-46.

Με ένα μικρό σερί 6-0 το Λαύριο Megabolt μείωσε σε 71-52 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ενώ λίγο αργότερα δύο τρίποντα από τους Άουτλο και Γουότσον κατέβασε τη διαφορά στους 14 πόντους (74-60). Παρόλα αυτά το Περιστέρι συντήρησε το προβάδισμά του, ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (83-62) και έφτασε στην τελική επικράτηση με 88-62.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 48-29, 71-46, 88-62.