Εντός έδρας ήττα για τον Φίλιππο Βέροιας, “καθαρές” νίκες για Πάτρα και Ψυχικό (photos+vid)

Εντός έδρας ήττα από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων με 71-89 γνώρισε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες ήταν μέσα στο ματς στο πρώτο μέρος αλλά πλήρωσαν το πολύ άσχημο τρίτο δεκάλεπτό τους.

Στο πρώτο μέρος ο Διαγόρας είχε το πάνω χέρι. Αιφνιδίασε στο ξεκίνημα όταν προηγήθηκε με 0-10 στο 4’ και κράτησε τον έλεγχο όταν ο Φίλιππος μείωσε 8-12 στο 6’. Οι φιλοξενούμενοι με ένα νέο σερί πέρασαν ξανά με 8-17 στο 7’.

Στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου ο Φίλιππος με καλές κυρίως άμυνες πλησίασε 17-21 και πήρε το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο με 25-23 με τρίποντο του Ντρεκάλοβιτς στο 13’.

Με δυο τρίποντα στην σειρά ο Διαγόρας πήρε ξανά προβάδισμα με 25-29 στο 14’ και συντήρησε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 32-38 στο 18’ αλλά ο Φίλιππος απάντησε μειώνοντας 37-39 στο 19’. Το ημίχρονο έληξε με 39-43.

Το ματς κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Φίλιππος έπαθε μπλακ άουτ στην σφιχτή άμυνα του Διαγόρα και έχασε την επαφή με το σκορ. Οι Βεροιώτες σημείωσαν μόλις 10 πόντους, τους τρεις μάλιστα στην εκπνοή του δεκαλέπτου και έχασαν πολύ νωρίς το ματς. Ο Διαγόρας με καλά ποσοστά ευστοχίας από μέση και μακρινή απόσταση προηγήθηκε με 43-56 στο 26’, 45-64 στο 28’ και 46-69 στο 30’. Ο Φίλιππος μείωσε με τρίποντο του Ντρεκάλοβιτς στην εκπνοή του δεκαλέπτου σε 49-69.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν απλά την διαφορά στο σκορ.

Δεκάλεπτα: 17-21, 39-43, 49-69, 71-89

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 71-89
Διαιτητές: Λόρτος-Ελευθεριάδης-Λουλουδιάδης (Καλότσης)

Φίλιππος (Γκίμας): Τσούκας 3 (1), Τσεσμετζίδης, Φυλάκης 1, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 2, Ελευθεριάδης 18 (1), Κοθράς 9, Παραπούρας 2, Σουτζόπουλος 15 (1), Καντάρκος 2, Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 19 (3).

Διαγόρας (Χούμπαυλης): Αγγελόπουλος 3 (1), Κουκάς 8 (2), Καράμπουλας 21 (3), Πολυτάρχου 15 (4), Πετροδημόπουλος 2, Λιακόπουλος 19, Καρασταμάτης 7 (2), Βλάχος 2, Μαχαίρας 10, Γκιουζέλης 2.

δείτε φωτογραφίες στο pliroforiodotis.gr

Ασταμάτητος ο Απόλλων, άνετη νίκη για το Ψυχικό

Το 4/4 έκανε ο Απόλλων Πάτρας, ο οποίος επικράτησε του Κοροίβου και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας. Δεύτερη σερί νίκη για το Ψυχικό που επιβλήθηκε του Παγκρατίου.

Μπορεί η 4η αγωνιστική της Α2 να είχε σαν… ορεκτικό τη σημερινή αγωνιστική δράση, μιας και έλαβαν χώρα μόλις τρεις αγώνες, όμως και οι τρεις είχαν μεγάλο ενδιαφέρον. Την τέταρτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Απόλλων Πάτρας επικρατώντας του Κοροίβου και κάνει πλέον όνειρα… ανόδου. Βρίσκει ρυθμό το Ψυχικό, το οποίο πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη του επικρατώντας αυτή τη φορά του Παγκρατίου.