Μεγάλη εμφάνιση για τον Κολοσσό, διασυρμός για ΠΑΟΚ!

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το παιχνίδι του Κολοσσού με τον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα της Ρόδου κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αφού δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα το οποίο έφτασε ακόμη και τους 30 πόντους στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Έτσι επικράτησε με 87-66 για να φτάσει στο 2-3 στην Basket League, ενώ ο ΠΑΟΚ είναι πια στο 1-4.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη στηρίχτηκε στο παιχνίδι στην περίμετρο αφού είχε 15/34 τρίποντα ενώ έμεινε στα 9/23 δίποντα. Από την άλλη πλευρά εκείνη του Κώστα Φλεβαράκη ήταν πολύ άστοχη εντός παιδιάς (16/47 δίποντα και 3/18 τρίποντα). Ο Μάικ Μπρούσεβιτς ήταν η αποκάλυψη των νικητών αφού τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους και 6/7 τρίποντα, ενώ είχε συνολικά 18 πόντους στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές. Για τον ΠΑΟΚ ο Άνταμ Σμιθ είχε 22 πόντους αλλά με 6/14 εντός παιδιάς.

Οι Ρόδιοι έδειξαν από τα πρώτα λεπτά τις διαθέσεις τους προηγούμενοι με 8-0 πριν τη συμπλήρωση δύο αγωνιστικών λεπτών. Ο Κώστας Φλεβαράκης άλλαξε την πεντάδα του κατά τα 4/5 και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει από το 19-8 στο 19-15, πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με τη διαφορά στους έξι (21-15).

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ μόνο στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, πλησιάζοντας στους τρεις (29-26) όμως η συνέχεια ανήκει ολοκληρωτικά στον Κολοσσσό που είχε 6/10 τρίποντα στο δεκάλεπτο. Μέσα από τη συνέπεια του από την περιφέρεια και περιορίζοντας σημαντικά τα επιθετικά ατού του ΠΑΟΚ, άρχισε να ανοίγει την “ψαλίδα” προηγούμενος με 40-30 στο 16′ και 53-38 στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Μπρούσεβιτς ήταν ο πρωταγωνιστής έχοντας 5/5 τρίποντα.

Η τρίτη περίοδος έδιωξε τις όποιες αμφιβολίες για τον τελικό νικητή. Ο Κολοσσός με καλές επιθετικές επιλογές και κρατώντας σε αυτό το διάστημα τον Δικέφαλο στους 10 πόντους, ξέφυγε ακόμη και με 24 πόντους (70-46). Στο 30′ το 71-48 καθιστούσε την τελευταία περίοδο, διαδικαστικού χαρακτήρα. Σε αυτήν η διαφορά έφτασε και τους 30 (81-51 στο 35′), για να τη μαζέψει κάπως ο ΠΑΟΚ στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 53-38, 71-48, 81-51.