Κύπελλο Ελλάδος

Έκανε τη μισή…δουλειά η Καβάλα, 2-0 τον ΟΦΗ!

Μια Καβάλα για μεγάλα πράγματα σήμερα στο “Ανθή Καραγιάννη”!

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη επικράτησε με 2-0 του ιδιαίτερα φορμαρισμένου (και ποιοτικού ΟΦΗ) και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην 6η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Όλη η…δράση σημειώθηκε στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 6′ όταν ο Κουτσούμπας άνοιξε το σκορ για τον ΑΟΚ και στο 38′ με σκόρερ αυτή τη φορά τον Παπαδόπουλο.

το φιλμ του αγώνα :

5′ Ευκαιρία για την Καβάλα με τον Βασίλη Παπαδόπουλο, διώχνει εντυπωσιακά ο Γουάλι
6′ ΓΚΟΛ! Ο Ορφανίδης εκτέλεσε το κόρνερ, η άμυνα του ΟΦΗ δεν απομάκρυνε την μπάλα και ο Κουτσούμπας με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την Καβάλα.
12′ Ο Τσιλιανίδης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή της Καβάλας με το σουτ που επιχείρησε να φεύγει άουτ
23′ Ευκαιρία για την Καβάλα, ξανά από το κέντρο της μεγάλης περιοχής του ΟΦΗ με την κεφαλιά του Παπαδόπουλου Β. να καταλήγει στην αγκαλιά του Γουάλι
38′ ΓΚΟΛ! Παρόμοιος σχεδόν τρόπος, με κεφαλιά μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ, με δράστη αυτή τη φορά τον Παπαδόπουλο!
50′ Ο Σακόρ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή της Καβάλας με τον Παπαδόπουλο να απομακρύνει την μπάλα
56′ Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Φιγκεϊρέντο να αποφεύγει τον γκολκίπερ της Καβάλας, διώχνουν σε κόρνερ οι αμυντικοί της Καβάλας
82′ Δυνατό σουτ από τον Φιγκεϊρέντο με τον γκολκίπερ της Καβάλας να μπλοκάρει την μπάλα
90+2′ Πλασέ του Νέιρα, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος
90+3′ Διπλή χαμένη ευκαιρία για την Καβάλα, σπουδαία στιγμή του Μαρκόπουλου για να γίνει το 3-0

Καβάλα : Παπαδόπουλος, Καζαντζίδης, Αρναούτογλου, Παπαστεριανός, Κουτσουμπάς, Θωμαΐδης, Γαβριηλίδης, (56′ Κέρθι) Χαντί, Βόσαλικ, Ορφανίδης (73′ Μελισσόπουλος), Παπαδόπουλος Β. (80′ Μαρκόπουλος)

ΟΦΗ : Γουάλι, Κοροβέσης, Μπράουν, Νάστος (64′ Κουτρουμπής), Μαρινάκης, Σακόρ, Σταϊκος (59′ Φιγκεϊρέντο), Νέιρα, Τσιλιανίδης, Βαζ (71′ Γιαννούλης), Μάνος.