Κύπελλο Ελλάδος

Εκπληκτική εμφάνιση η Καλαμάτα, 3-0 την ΑΕΛ!

Μια πολύ μεγάλη εμφάνιση, που θύμισε τη Μαύρη Θύελλα του παρελθόντος πραγματοποίησε η ομάδα της Καλαμάτας που επικράτησε στο πρώτο παιχνίδι της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας με 3-0 της ΑΕΛ!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους “μελανόλευκους” ο Βαγγέλης Αλεξόπουλος, που σημείωσε χατ-τρικ και ταυτόχρονα έδωσε πολύ σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του ενόψει της ρεβάνς στο AEL FC Arena.

Περιττό να αναφέρουμε πως με τη λήξη του αγώνα, ακολούθησαν ξέφρενοι πανηγυρισμοί από τους φίλους της Μαύρης Θύελλας, που παρακολούθησαν μια ομολογουμένως σπουδαία “παράσταση” από την ομάδα τους.

Να σημειώσουμε πως λίγο πριν τη σέντρα, ο μεγαλομέτοχος της ΑΕΛ, Αλέξης Κούγιας και ο ομόλογος του στην Καλαμάτα, Γιώργος Ράλλης να προσφέρουν ανθοδέσμες στους συγγενείς του αδικοχαμένου Παναγιώτη Μπαχράμη, ο οποίος αγωνίστηκε και στις δύο ομάδες.

το φιλμ του αγώνα :

7′ Σουτ του Βουκμίροβιτς, η μπάλα μόλις άουτ.
14′ Κεφαλιά του Κουιρουκίδη, ελάχιστα άουτ
16′ Σουτ του Φατιόν, εντυπωσιακή επέμβαση του Στεφανάκου
35′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Νούνιτς, ο οποίος αστοχεί εξ επαφής
39′ ΓΚΟΛ! Μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Κουϊρουκίδης έγινε αποδέκτης της μπάλας, πάσαρε στον Αλεξόπουλο, ο οποίος έκανε το 1-0 για τη Μαύρη Θύελλα.
54′ Σπουδαία ευκαιρία με τον Βουκμίροβιτς για το 2-0!
57′ Σουτ του Βουκμίροβιτς, σπουδαία απόκρουση σε κόρνερ από τον Ρίστιτς
65′ Σπουδαία ευκαιρία για τη Μαύρη Θύελλα, σε ετοιμότητα και πάλι ο Ρίστιτς
70′ Γλίστρησε ο Ντάουντα και έχασε την ευκαιρία να μειώσει το σκορ
72′ ΓΚΟΛ! Ο Αλεξόπουλος έκανε την  κούρσα από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Σέρβο τερματοφύλακα
82′ Μένει με 10 παίκτες η ΑΕΛ, λόγω αποβολής του Γκόλια με δεύτερη κίτρινη κάρτα
90+4′ ΓΚΟΛ! Άλλη μία κόντρα επίθεση για την Καλαμάτα, ο Αλεξόπουλος και πάλι πλασάρει ιδανικά!

Καλαμάτα : Στεφανάκος, Kωνσταντινόπουλος, Μάκος (80′ Τσιβελεκίδης), Ιντζίδης, Ζαχαρόπουλος, Οσμανάγιτς, Δήμος, Βουκμίροβιτς, Κουϊρουκίδης (76′ Χαρλέπας), Καζβιρόπουλος (28′ λ.τ. Στεργίδης), Αλεξόπουλος

ΑΕΛ : Ρίστιτς, Μπάλλας, Χαλκιαδάκης (46′ Ντάουντα), Γκόλιας, Ζίζιτς (69′ Πινάκας), Καρανίκας, Ασούμπρε, Ζίβκοβιτς, Μπούστος (55′ Μιλοσάβλιεβιτς), Νούνιτς, Φατιόν