Πρώτη εντός έδρας ήττα για την ΑΕΚ, προδόθηκε από τα πολλά λάθη

Η ΑΕΚ γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τη γερμανική Ράστα Φέχτα με 75-79 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής τoυ BCL.

Αυτή είναι η πρώτη ήττα στο ΟΑΚΑ για το Basketball Champions League καθώς η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς μετά το τρίτο πολύ κακό δεκάλεπτο. Αρνητικό στατιστικό του αγώνα τα 20 λάθη που είχε η «Ένωση».

Ο “δικέφαλος” ήταν ανώτερος στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο ΟΑΚΑ και με τους Ρος, Χρυσικόπουλο, Γκίκα να είναι εξαιρετικοί στην επίθεση, προηγήθηκε με 16-9 στο στο 7ο λεπτό. Τα μαζεμένα λάθη της ΑΕΚ στα επόμενα λεπτά επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να μαζέψουν τη διαφορά και να ισοφαρίσουν με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (18-18). Η ΑΕΚ κατάφερε να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι το 27′ (29-27). Συνεχόμενοι πόντοι από το Μέρφι έδωσαν το προβάδισμα στη γερμανική ομάδα (29-31, 19′), για να απαντήσει με ένα απίστευτο σερί 11-1 της μέχρι το ημίχρονο (41-33, 20′). Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο, ευστοχώντας σε συνεχόμενα τρίποντα αλλά οι Γερμανοί ήταν αρκετά πιο εύστοχοι έτρεξαν επιμέρους 15-29 και πήραν ένα προβάδισμα 7 πόντων με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (55-62, 30′). H AEK προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι αρχικά με το Σλότερ και στη συνέχεια με το Λάνγκφορντ αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ήταν αρκετά άστοχη και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 3, πριν «σκοτώσει» την ΑΕΚ ο Μαξ Ντι Λέο με νέο τρίποντο για το 72-78.

Οι δύο ομάδες βρίσκονται στο 4-2 στον Β’ Όμιλο. Επόμενος αντίπαλος για την ΑΕΚ είναι η Βλότσλαεβκ την οποία θα αντιμετωπίσει στην Πολωνία στις 4 Δεκεμβρίου.

Διαιτητές: Κόντε, Μάριτσιτς, Σάλινς
Δεκάλεπτα: 18-18, 40-33, 55-62, 75-79

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς, Τολιόπουλος, Λάνγκφορντ 19, Ματσιούλις 5, Γιάνκοβιτς Βλ. 9, Κακλαμανάκης, Χρυσικόπουλος 5, Γκίκας 5, Μαυροειδής, Σαντ-Ρος 21, Γιαννόπουλος, Σλότερ 11

Ράστα Φέχτα (Καγιές): Ντι Λέο 7, Κραμπ, Κέσενς 6, Γιανγκ 11, Ινσίνγκερ, Φαν Σλούτεν, Χέρκενχοφ 2, Σίμπσον 10, Μέρφι 5, Γουέινραϊτ 16, Ράισχελ 5, Φαστούρια 17