Εντυπωσιακή εμφάνιση του Παναθηναϊκού στη Γερμανία!

Με δύο εκτός έδρας νίκες κύλησε η δεύτερη “διαβολοβδομάδα” της φετινής Ευρωλίγκας για τον Παναθηναϊκό.

Οι “πράσινοι” μετά το “διπλό” της Τρίτης επί της Ζαλγκίρις, έφυγαν με τη νίκη και από την έδρα της Μπάγερν, αφού επικράτησαν με 87-75, κυριαρχώντας ολοκληρωτικά μετά μετά τη δεύτερη και ειδικά στην τρίτη περίοδο. Έτσι πλέον και μετρούν έξι νίκες σε 10 αγωνιστικές.

Το “διπλό” ήρθε μέσα από την εξαιρετική αμυντική συμπεριφορά μετά την πρώτη περίοδο αλλά και την επιθετική πολυφωνία αφού πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Οι “πράσινοι” έβγαλαν πολλές συνεργασίες (21 ασίστ) ενώ εκτέλεσαν με υψηλά ποσοστά (100% στις βολές, 51,4% στα δίποντα και 46,1% στα τρίποντα).

Μετά το υπέρ του 8-5 πριν τη συμπλήρωση τριών λεπτών, ο Παναθηναϊκός είδε την Μπάγερν να αντιδρά και να προσπερνά, παίρνοντας προβάδισμα εννιά πόντων (19-10 στο 7′) με ένα σερί 14-2. Οι “πράσινοι” είχαν σοβαρά προβλήματα στην αντιμετώπιση του Γκρεγκ Μονρό που είχε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο -στο υπόλοιπο ματς έμεινε στους τέσσερις- που ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στους οχτώ (24-16).

Οι “πράσινοι” μπήκαν καλά στη δεύτερη περίοδο και στο τρίλεπτο πλησίασαν στους δύο (27-25) και συνέχισαν ως το τέλος του ημιχρόνου να ελέγχουν τον ρυθμό μέσα από την άμυνα τους. 1,5 λεπτό πριν το φινάλε υπήρχε ισοπαλία στους 33 πόντους και στο 20′ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με 36-35. Το κατάφερε περιορίζοντας τη δράση του Μονρό και βρίσκοντας μεταξύ άλλων λύσεις από τον Φριντέτ που είχε 10 πόντους σε 11,5 λεπτά παρουσίας στο παρκέ.

Η εκκίνηση της ελληνικής ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και συνολικά η εικόνα της ήταν εντυπωσιακή. Με ένα επιμέρους 22-4, ξέφυγε με 19 πόντους (39-58 στο 27′). Η άμυνα της έκανε για τους Γερμανούς δύσκολη την κυκλοφορία και τους εξωθούσε σε κατά βάση κακές επιλογές, ενώ έδινε παράλληλα ευκαιρίες στον αιφνιδιασμό. Η Μπάγερν προσπάθησε να αντιδράσει και στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε “ροκανίσει” τη διαφορά από τους 19 στους 12 πόντους (53-65).

Η Μπάγερν πλησίασε ακόμη και στους εννιά στις αρχές της τέταρτης περιόδου (58-67 στο 33′) όμως η ομάδα του Γιώργου Βόβορα δεν έχασε τον έλεγχο της κατάστασης και με ένα σερί 10-2, ξέφυγε με 17 (60-77 στο 35′). Ήταν φανερό ότι το παιχνίδι είχε πια κριθεί. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ συνέχισε να βγάζει ένταση στην άμυνα του και δύο λεπτά πριν το τέλος ήταν μπροστά με 83-66 για να φτάσει χωρίς προβλήματα στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 35-36, 53-65, 75-87.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Ράντονιτς): Κινγκ, Κόπονεν 3 (1), Μονρό 15, Λούτσιτς 7 (1), Λο 8 (2), Ζίπσερ 23 (2), Νέλσον 4, Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 5 (1), Λεσόρ 8, Ραντόσεβιτς 2, Γκραντ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Τόμας 14 (4), Ράις 13 (1), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 11 (3), Παππάς, Βουγιούκας, Τζόνσον 2, Φριντέτ 10 (1), Καλάθης 12 (2), Ουάιλι 8, Μήτογλου 11 (1), Μπέντιλ 4.