Ο ΠΑΟΚ “καθάρισε” από νωρίς

Στην τρίτη νίκη του στη φετινή Basket League έφτασε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας άνετα του Ρεθύμνου με 78-56.

Η ομάδα του Δικεφάλου “πάτησε” πάνω στην εντυπωσιακή πρώτη περίοδο του όταν προηγήθηκε με 25 πόντους και στην ουσία δεν απειλήθηκε από τον αντίπαλο του.

Οι νικητές ήταν πιο εύστοχοι (49% εντός παιδιάς έναντι του 31% του Ρεθύμνου) ενώ κυριάρχησαν και στα ριμπάουντ (40 έναντι 29) ενώ παρουσίασαν και επιθετική πολυφωνία αφού πέντε παίκτες τους είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο ΠΑΟΚ έκανε μία ονειρεμένη εκκίνηση στο παιχνίδι αφού στα πρώτα πέντε λεπτά του σημείωσε 22 πόντους και δεν δέχτηκε ούτε έναν! Αυτό το 22-0 έβαλε τον Δικέφαλο στη θέση του οδηγού από νωρίς και με πολύ υψηλά ποσοστά (8/11 δίποντα και 5/7 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 33-8.

Η εικόνα του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη για τις δύο ομάδες. Μετά το 35-8 που καταγράφηκε στο πρώτο λεπτό της περιόδου, το Ρέθυμνο πρωτίστως μέσα από την άμυνα του και έχοντας πολύ καλύτερες πια επιθετικές επιλογές, απόρροια της καλής κυκλοφορίας της μπάλας, “έτρεξε” ένα σερί 22-5 σε οκτώ λεπτά, για να μειώσει μέχρι τους 10 (40-30). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν ωστόσο το ημίχρονο με ένα σερί 5-0 και με τη διαφορά στους 15 (45-30).

Η διαφοροποίηση της εικόνας στο δεύτερο δεκάλεπτο παρότι το Ρέθυμνο δεν έγινε ιδιαίτερα απειλητικό, λειτούργησε σαν “καμπανάκι” για τους γηπεδούχους που παρότι δεν έβρισκαν λύσεις από τον Άνταμ Σμιθ, κατάφεραν να ξεφύγουν με 18 πόντους μετά από τρία λεπτά δράσης στην τρίτη περίοδο (53-35) και με 19 στο 27′ (58-39). Στο 30′ ο Δικέφαλος είχε ξεκάθαρα το πάνω χέρι (62-47).

Το Ρέθυμνο έκανε την τελευταία προσπάθεια του να μπει στο παιχνίδι (62-50) όμως ο ΠΑΟΚ δεν του το επέτρεψε. Άνοιξε την “ψαλίδα” στους 20 (74-54) στο 35′ και “σφράγισε” οριστικά τη νίκη του.

Τα δεκάλεπτα: 33-8, 45-30, 62-47, 78-56.