Κατηγορίες
Αθλήματα

Μια ακόμη νίκη ο Φίλιππος Βέροιας, 3-1 τον Αριστοτέλη Σκύδρας

  • Επιμέλεια : Κωνσταντίνος Κάππας

Όσο χρειάστηκε έπαιξε ο Φίλιππος για να επιβληθεί του Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-1 σετ στο ΔΑΚ »Βικέλας» στο Μακροχώρι, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α2 κατηγορίας των ανδρών.

Οι »ερυθρόλευκοι» με κορυφαίους τους Παπαδημητρίου και Τζελάτι έφτασαν στο 7×7 και μετά την ήττα της Κομοτηνής από τον Μακεδονικό με 3-2 σετ στη Θεσσαλονίκη, αύξησαν την απόσταση από την κορυφή στους 7 βαθμούς (21 έναντι 14).

Εύκολα κύλησε το πρώτο σετ για τους γηπεδούχους που έφτασαν γρήγορα στο 25-17 κάνοντας το 1-0.

Κακή η εικόνα τους στο δεύτερο σετ με πολλά λάθη και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν δίκαια στην ισοφάριση με 21-25.

Αμφίρροπο το τρίτο σετ με τους παίκτες του Τζιουμάκα να μιλούν στο τέλος και να μετατρέπουν το 18-17 σε 25-20, φτάνοντας έστω και με άγχος στο 2-1.

Το τέταρτο σετ ήταν ντέρμπι μέχρι το 11-9. Με εντυπωσιακό σερί 14-1(!) ο Φίλιππος έκανε το 25-10 και πήρε ακόμη μια νίκη.

Στην Καρδίτσα θα ταξιδέψουν το επόμενο Σάββατο οι »ερυθρόλευκοι» για να αντιμετωπίσουν την ομώνυμη ομάδα για την 8η αγωνιστική.

Φίλιππος Βέροιας-Αριστοτέλης Σκύδρας 3-1
(25-17, 21-25, 25-20, 25-10)
Διαιτητές: Σαρακινίδης-Χανός

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τζιουμάκας): Στίγγας, Ρεμπούτζιας, Παπάζογλου, Παπαδημητρίου, Καρασαρλίδης, Μιχελάκης, Ηλίας, Ντίνας, Στεφανίδης, Μπουτόπουλος, Ιωαννίδης

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής :

Σάββατο 30/11

Μακεδονικός-ΑΕ Κομοτηνής 3-2
(25-22, 15-25, 25-22, 15-25, 18-16)

Φίλιππος Βέροιας-Αριστοτέλης Σκύδρας 3-1
(25-17, 21-25, 25-20, 25-10)

Άθλος Ορεστιάδας-Καρδίτσα 3-0
(25-21, 25-19, 25-20)

Ερμογένης Ξάνθης-ΧΑΝΘ 2-3
(12-25, 25-22, 25-22, 12-25, 8-15)

Πανόραμα-Πήγασος Πολίχνης 3-1
(25-20, 22-25, 25-22, 25-20)

Πιερικός-Άρης 0-3
(21-25, 23-25, 17-25)

Βαθμολογία

Φίλιππος Βέροιας 21
Άθλος Ορεστιάδας 14
Άρης 14
ΑΕ Κομοτηνής 14
Μακεδονικός 11
Πιερικός 11
Ερμογένης Ξάνθης 10
Αριστοτέλης Σκύδρας 7
Καρδίτσα 7
Πανόραμα 6
Πήγασος Πολίχνης 6
ΧΑΝΘ 2

Επόμενη αγωνιστική (8η, 7/12)

Αριστοτέλης Σκύδρας-Ερμογένης Ξάνθης
Καρδίτσα-Φίλιππος Βέροιας
ΧΑΝΘ-Πανόραμα
ΑΕ Κομοτηνής-Πήγασος Πολίχνης
Άρης-Άθλος Ορεστιάδας
Μακεδονικός-Πιερικός