Μια ακόμη νίκη ο Φίλιππος Βέροιας, 3-1 τον Αριστοτέλη Σκύδρας

• Επιμέλεια : Κωνσταντίνος Κάππας

Όσο χρειάστηκε έπαιξε ο Φίλιππος για να επιβληθεί του Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-1 σετ στο ΔΑΚ ”Βικέλας” στο Μακροχώρι, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α2 κατηγορίας των ανδρών.

Οι ”ερυθρόλευκοι” με κορυφαίους τους Παπαδημητρίου και Τζελάτι έφτασαν στο 7×7 και μετά την ήττα της Κομοτηνής από τον Μακεδονικό με 3-2 σετ στη Θεσσαλονίκη, αύξησαν την απόσταση από την κορυφή στους 7 βαθμούς (21 έναντι 14).

Εύκολα κύλησε το πρώτο σετ για τους γηπεδούχους που έφτασαν γρήγορα στο 25-17 κάνοντας το 1-0.

Κακή η εικόνα τους στο δεύτερο σετ με πολλά λάθη και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν δίκαια στην ισοφάριση με 21-25.

Αμφίρροπο το τρίτο σετ με τους παίκτες του Τζιουμάκα να μιλούν στο τέλος και να μετατρέπουν το 18-17 σε 25-20, φτάνοντας έστω και με άγχος στο 2-1.

Το τέταρτο σετ ήταν ντέρμπι μέχρι το 11-9. Με εντυπωσιακό σερί 14-1(!) ο Φίλιππος έκανε το 25-10 και πήρε ακόμη μια νίκη.

Στην Καρδίτσα θα ταξιδέψουν το επόμενο Σάββατο οι ”ερυθρόλευκοι” για να αντιμετωπίσουν την ομώνυμη ομάδα για την 8η αγωνιστική.

Φίλιππος Βέροιας-Αριστοτέλης Σκύδρας 3-1
(25-17, 21-25, 25-20, 25-10)
Διαιτητές: Σαρακινίδης-Χανός

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τζιουμάκας): Στίγγας, Ρεμπούτζιας, Παπάζογλου, Παπαδημητρίου, Καρασαρλίδης, Μιχελάκης, Ηλίας, Ντίνας, Στεφανίδης, Μπουτόπουλος, Ιωαννίδης