Παραλίγο την έκπληξη ο Ζαφειράκης, η πρόκριση στον Αερωπό

Τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου πήρε ο Αερωπός Έδεσσας καθώς επικράτησε του Ζαφειράκη με 28-25.

Όπως αναφέρει το e-handball, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό με την ομάδα της Έδεσσας να είναι αυτή που θα προχωρήσει στα προημιτελικά του κυπέλλου παίρνοντας τη νίκη μπροστά σε ένα γεμάτο γήπεδο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ζαφειράκη να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 2 τέρματα. Στη συνέχεια, ο Αερωπός ισορρόπησε και έφτασε στην ισοφάριση. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με το σκορ στο 10-10.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Νάουσας έκανε εξίσου καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε ξανά με 2 γκολ. Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά κατάφεραν να περάσουν και στη θέση οδηγού. Στα τελευταία δέκα λεπτά ο Αερωπός ήταν πιο ψύχραιμος κράτησε τη διαφορά και έφυγε με τη νίκη-πρόκριση από τη Νάουσα.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ – ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 25-28

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-2, 4-3, 6-6, 8-7, 10-10 (ημχ.) 14-12, 16-16, 18-18, 20-21, 22-23, 25-28

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Χρήστος Δεληχρήστος): Βλάχος 2, Διδασκάλου 3, Χατζηγεωργίου 3, Τζουβάρας, Πετρίδης 2, Κρέξης 2, Χατζηαγαπίου 3, Οικονόμου 1, Ατσίμοβιτς 9, Εμμανουηλίδης, Κυριακίδης, Πινακούδης, Μπιλιούρης, Μπουμπουλέντρας, Λένος.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας 1, Μαυροδουλάκης, Γάτσης, Κράλλης 1, Θεοδωρόπουλος 1, Δημάκης 1, Μπάρμπας, Βαφείδης 3, Μισαηλίδης 8, Αποστολίδης 2, Κυριακού 8, Μουμτζιδέλης, Λιόφης, Ρότζιος, Κάουε 3.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Μπουγιάκας, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 4/4-3/4