Πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Αθηναϊκού με 35-24 για την φάση των «16» του Κυπέλλου ανδρών και περνάει με αυτά τα δεδομένα στους “8”.

Όσον αφορά το παιχνίδι, ο Αθηναϊκός διεκδίκησε και πάλεψε μέχρι τέλους, παρουσιάζοντας ένα θετικό «πρόσωπο» και εμφανίστηκε βελτιωμένος κυρίως ως προς το επιθετικό αγωνιστικό κομμάτι. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα από την αρχή, κράτησε τη διαφορά και διαμόρφωσε το τελικό 28-35.

Όπως αναφέρει το e-handball, στο πρώτο μέρος, η ομάδα της Θεσσαλονίκης «οδήγησε» τον αγώνα αλλά βρέθηκε κοντά στο σκορ με την μεγαλύτερη διαφορά να σημειώνεται στο 20′ (8-11 γκολ). Ο Αθηναϊκός στο τέλος της πρώτης περιόδου μείωσε στο 14-15 και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 1 γκολ διαφορά!

Στην έναρξη του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (15-15 στο 30:21). Από κει και έπειτα όμως, οι φιλοξενούμενοι πήραν μία διαφορά ασφαλείας 6 τερμάτων (στο 45′ και στο 50′). Το τελικό 28-35 ήρθε να δέσει την εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Παπαβασίλη ο Τσαναξίδης με 10 τέρματα. Ακολούθησε ο Κωστακίδης με 6. Από την ομάδα του Αθηναϊκού ο Φάμπατς σημείωσε 11 γκολ, ενώ 7 τέρματα έβαλε ο Τσεύλικος. Επίσης, ο Μαγκαφουράκης αποτέλεσε τον βασικό πυλώνα της άμυνας των γηπεδούχων για άλλη μία φορά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι ομάδες κράτησαν 1 λεπτού σιγή για τον Λευτέρη Σαριγιαννίδη.

Διαιτητές της αναμέτρησης: Τόλιος – Φωτακίδης

Πεντάλεπτα: 3-5, 5-8, 7-9, 8-11, 10-13, 14-15 (ημχ.), 17-19, 20-22, 21-27, 24-30, 27-32, 28-35

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βαρελτζής): Μπαξεβάνης, Σαμαράς 3, Γραμματικόπουλος, Σταυρινόπουλος 1, Κραουνάκης, Ντόντος, Μάργαρης, Μαγκαφουράκης, Ματθιάδης 3, Μαναράς 3, Νικολάου, Φάμπατς 11, Μαρουλάς, Λογοθέτης, Τσικριτέας, Τσεύλικος 7

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κωστακίδης Π. , Μπαλτατζής 2, Παλάσκας 2, Παπαβασίλης, Κοκώνης 2, Γιαννακίδης, Κυριακίδης 2, Τσαναξίδης 10, Ελευθεριάδης 3, Θ. Κωστακίδης 6, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 1, Γιορανίδης 3, Κυπραίος 2, Κριούτσκοφ, Τσέγιοβιτς 2

Δίλεπτα: 5 – 6, Πέναλτι: 3/4 – 4/5