Αποκλείστηκε στο Κύπελλο ο Φίλιππος Βέροιας

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου προκρίθηκε ο κάτοχος του τίτλου, Ολυμπιακός μετά την άνετη, εντός έδρας νίκη του, επί του Φίλιππου με 32-23.

Όπως αναφέρει το e-handball, οι γηπεδούχοι στα πρώτα δέκα λεπτά απέκτησαν μια διαφορά 7 τερμάτων (10-3), 4 εκ των οποίων σημείωσε ο Δεληχρήστος, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στα 4 γκολ, (11-7, 13-9) κυρίως με προσπάθειες του Καραγκιοζόπουλου. Η διαφορά αυτή κρατήθηκε και στο ημίχρονο, καθώς ολοκληρώθηκε στο 15-11.

Στην αρχή του δεύτερου 30λεπτου, ο Φίλιππος μείωσε σε 17-15, όμως από εκείνο το σημείο η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα άρχισε να ανοίγει εκ νέου την ψαλίδα, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση με τους Μούγιτς, Μπάγιο, Λιάπη, Αραπακόπουλο και Δεληχρήστο να βρίσκουν δίχτυα για το τελικό 32-23.

Άτυχος της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Νικολαΐδης, ο οποίος τραυματίστηκε στο μηρό και αποχώρησε 15 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Καραγκιοζόπουλος με 11 τέρματα, ενώ από τον Ολυμπιακό ο Δεληχρήστος σημείωσε 7.

Πεντάλεπτα: 5-2, 9-3, 10-4, 11-7, 12-8, 15-11 (ημχ.), 18-15, 20-17, 24-19, 27-20, 30-20, 32-23

Ολυμπιακός (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Νομικός 1, Μάινας, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Μούγιτς 1, Μάλλιος, Τερλέτσκι, Κανδύλας 5, Μπάγιος 1, Δεληχρήστος 7, Λιάπης 5, Αραπακόπουλος 4, Μιχαηλίδης

Φίλιππος Βέροιας (Σαράφης): Ευαγγελόπουλος, Καραγκιοζόπουλος 11, Παντελίδης 1, Νικολαΐδης 3, Τζίνεβης 1, Μηλόπουλος, Χουδαβέρογλου, Νιώπας 1, Καλλιαρίδης, Πιστόλας 5, Φιλόσογλου, Παπαγιάννης 1

Δίλεπτα: 4 – 4, Πέναλτι: 2/3 – 3/5
Διαιτητές της αναμέτρησης: Τσάκωνας – Ψύλλος