Δεν άντεξε ως το τέλος ο Παναθηναϊκός

Στη Βαρκελώνη σταμάτησε το σερί των τεσσάρων νικών του Παναθηναϊκού που ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικός απέναντι στην Μπαρτσελόνα αλλά ηττήθηκε με 98-86 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στο 8-5 ενώ οι Καταλανοί είναι πια στο 10-3

. Την επόμενη εβδομάδα με τις διπλές υποχρεώσεις η ομάδα του Ρικ Πιτίνο θα αγωνιστεί εντός με τη Φενέρμπαχτσε (17/12) και τη Μακάμπι εκτός έδρας (19/12).

Για τον Παναθηναϊκό ήταν καθοριστικό το γεγονός ότι δεν κατάφερε να κρατήσει χαμηλότερα την παραγωγικότητα των Ισπανών που είχαν 28 στην πρώτη, 27 στη δεύτερη και 27 στην τέταρτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν με υψηλά ποσοστά (62,9% στα δίποντα και 40,6% στα τρίποντα) ενώ η ελληνική ομάδα μπορεί να ήταν αποτελεσματική από μέση και κοντινή απόσταση (68,4% στα δίποντα), δεν το έκανε όμως στα τρίποντα (30,4%).

Το στοιχείο της συγκέντρωσης έλειψε από τον Παναθηναϊκό στα πρώτα 2,5 λεπτά του παιχνιδιού, γεγονός που επέτρεψε στην Μπαρτσελόνα να μπει στο ματς προηγούμενη με 10-2 και με τον Μίροτιτς να σημειώνει οχτώ πόντους σε λιγότερα από τέσσερα λεπτά, ήταν μπροστά με 14-7. Ο ρυθμός και των δύο ομάδων ήταν υψηλός κι έτσι στο τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 28-23, διαφορά που δεν ήταν κακή για τον Παναθηναϊκό δεδομένου ότι είχε ένα μόνο ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα και αυτό από τον Ράις, έναντι 10 της αντιπάλου του.

Οι επιθέσεις μπήκαν με την ίδια αποτελεσματικότητα στη δεύτερη περίοδο και σε λιγότερο από δύο λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν 7-7. Ο Καλάθης κρατούσε ψηλά το τέμπο του Παναθηναϊκού ενώ του έδινε και σκορ -είχε πέντε πόντους στα τρία πρώτα λεπτά- για να γίνει το 37-33. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο όμως μετά τα προβλήματα που της δημιούργησε στην πρώτη περίοδο ο Μίροτιτς, είχε αδυναμία να κρατήσει μακριά από το καλάθι της τον Ντέιβις που με παιχνίδι πάνω από το στεφάνι έδινε λύσεις στους Καταλανούς. Είχε “ζεσταθεί” όμως ο Φριντέτ και ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι “κολλημένος” στην αντίπαλο του (45-42 στο 17′). Ένα σερί 10-2 όμως επέτρεψε στην Μπαρτσελόνα να ξεφύγει με 55-44 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου που τη βρήκε μπροστά με 55-47. Μίροτιτς με 17 και Ντέιβις με 10 πόντους ήταν τα μεγαλύτερα προβλήματα του Παναθηναϊκού . Στο δεύτερο ημίχρονο αμφότεροι περιορίστηκαν αλλά τη “ζημιά” την έκανε ο Ντιλέινι.

Ο πολύ υψηλός ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου δεν συνεχίστηκε στις αρχές του δεύτερου. Οι δύο ομάδες δεν ήταν τουλάχιστον εξίσου παραγωγικές αφού το επιμέρους σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά ήταν μόλις 5-5 (60-52) αλλά ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους δύο (60-58), Ο Φριντέτ συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια, επιτρέποντας στους “πράσινους” να μείνουν κοντά στο σκορ (68-63 στο 28′) και στο φινάλε της τρίτης περιόδου όλα ήταν ανοιχτά (71-65).

Το πρώτο τρίποντο του Ντεσόν Τόμας έπειτα από πέντε άστοχες προσπάθειες, επέτρεψε στον Παναθηναϊκό από το -10 στο οποίο βρέθηκε στις αρχές της τέταρτης περιόδου, να πλησιάσει στους τέσσερις (81-77 στο 33′). Η Μπαρτσελόνα όμως κατάφερε να αποσπαστεί με 13, 2:20 πριν το τέλος (94-81) με τον Ντιλέινι να συνεχίζει το προσωπικό κρεσέντο του αφού ήταν άποντος στο πρώτο και σημείωσε 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Οι “πράσινοι” δεν είχαν πια τρόπο επιστροφής και υποχρεώθηκαν στην πέμπτη ήττα τους.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 55-47, 71-65, 98-86.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 12, Χάνγκα 5 (1), Σμιτς 7, Οριόλα 7 (1), Αμπρίνες 5 (1), Χίγκινς 7, Ντιλέινι 17 (5), Κούριτς 6 (2), Μίροτιτς 23 (2), Τόμιτς 9.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 12 (1), Ράις 10 (1), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 10, Παππάς, Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φριντέτ 19 (2), Καλάθης 13 (5 ριμπ, 13ασ.), Ουάιλι 6, Μήτογλου 5, Μπέντιλ 3 (1).