Επιβεβαίωσαν το ρόλο του φαβορί στην Κατερίνη οι Ίκαροι Γιαννιτσών

Με το δεξί ξεκίνησαν στο 2020 οι Ίκαροι Γιαννιτσών, που επικράτησαν στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης του ΓΑΣ Πάνθηρες με 86-67.

Σε έναν αγώνα στον οποίο υπήρχε ξεκάθαρο φαβορί πριν το τζάμπολ του, οι Ίκαροι Γιαννιτσών δικαιολόγησαν τον τίτλο αυτό, φτάνοντας σε μία εύκολη επικράτηση, με τους Πάνθηρες παρόλες τις ελλείψεις να παρουσιάζονται ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο και μαχητικοί καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Όπως αναφέρει το Katerinisport, η ομάδα της Πέλαλς αποσπάστηκε με πέντε (4-9) πόντους στο 3’ 01”, προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκάλεπτου και με ένα σερί έξι πόντων στην συνέχεια ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 13-22.

Οι Πάνθηρες κατάφεραν να μειώσουν σε 28-30 στο 14’ 49”, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν ξεφεύγοντας με 34-44 στο 18’ 02” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 40-48.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στους δεκατέσσερις πόντους (42-56) στο 23’ 17” και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 52-72 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Καραμιχάλη διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και χωρίς να φορτσάρουν έφτασαν στην τελική επικράτηση με 67-86.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Γρηγοριάδης.
Δεκάλεπτα: 13-22, 40-48, 52-72, 67-86.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Κωνσταντόπουλος 2, Ιορδανίδης 23 (3), Αδαμόπουλος 16, Καζαντζανίδης 2, Καρακασίδης 8, Τερζίδης 2, Κλέιντι, Κουτσικάς 10, Σπαθάρας 4.

Ίκαροι Γιαννιτσών (Καραμιχάλης): Μυζίου 8, Αθαναηλίδης 31 (3), Σπόντης 7 (1), Ελευθεριάδης 8, Μπογδάνης 6, Πετρίδης 13 (1), Ακριτίδης 13, Ουστάλλι.