Σπουδαία νίκη του Άθλου Αλεξάνδρειας στην Κατερίνη!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για το 2020 ο Άθλος Αλεξάνδρειας, που επικράτησε στην παράταση της ΑΓΕ Πιερίας και μάλιστα εκτός έδρας.

Σε έναν αμφίρροπο από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό αγώνα, ο Άθλος Αλεξάνδρειας ήταν συγκεντρωμένος, μαχητικός και είχε το προβάδισμα στα χέρια του στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και δείχνοντας ότι το ήθελε περισσότερο, κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα, απέναντι σε μία ΑΓΕ Πιερίας, η εμπειρία της οποίας δεν ήταν αρκετή να γύρει την πλάστιγγα της νίκης προς την πλευρά της.

Όπως αναφέρει το Katerinisport, η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΑΓΕ Πιερίας να ανοίγει το σκορ με εύστοχο τρίποντο με την συμπλήρωση μισού λεπτού αγώνα και τον Άθλο Αλεξάνδρειας να απαντά προσπερνώντας με 3-7 στο 1’ 39”. Η γηπεδούχος πήρε το προβάδισμα (12-11) στο 5’ 04”, ωστόσο η ομάδα της Ημαθίας το ανέκτησε στην αμέσως επόμενη επίθεση και το διατήρησε έως και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 21-23.

Ο φιλοξενούμενος έφτασε την υπέρ του διαφορά στους εννέα πόντους (21-30) στο 14’ 03”, με την ομάδα της Κατερίνης να απαντά με ένα σερί έξι πόντων για το 27-30 στο 15’ 01” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με 33-36 υπέρ του Άθλου Αλεξάνδρειας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου, με εφαλτήριο την καλή τους άμυνα κατάφεραν να προηγηθούν με 47-43 στο 25’ 59” και να διατηρηθούν στη θέση του οδηγού μέχρι και το τέλος της περιόδου (56-53).

Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να προηγείται με 60-63 στο 25’ 28”, σημείο στο οποίο η ΑΓΕ Πιερίας έτρεξε ένα σερί έξι πόντων για το 66-63 στο 36’ 18”. Πενήντα τέσσερα δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στους εξήντα έξι πόντους με τον Μέλιο να κάνει το 69-66 1” πριν το τέλος και τον Χαριτόπουλο να ισοφαρίζει στην εκπνοή μετά από μία πολύ έξυπνη επαναφορά μέσω της πλάτης αντιπάλου από τον ίδιο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Άθλος Αλεξάνδρειας πέρασε μπροστά με 71-74 1’ 30” πριν τη λήξη, προβάδισμα το οποίο διατήρησε κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 74-76, με την ΑΓΕ Πιερίας να χάνει τριπλή ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Γρηγοριάδης.
Δεκάλεπτα: 21-23, 33-36, 56-53, 69-69, 74-76.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης, Μωυσίδης 21 (3), Βαϊτσόπουλος 2, Παπαδόπουλος 15 (3), Μέλιος 17 (3), Γκαβοτάσιος, Βαφόπουλος 8, Καρατόλιος 6, Παππάς, Κουρκούτας 4, Σιγανός, Ζαπαντιώτης 1.

Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Αγγέλης, Μούτσα 9 (1), Τακουτής 5, Σιτσάνης 8, Παπαγεωργίου, Παύλου 5 (1), Χαριτόπουλος 15 (2), Τσαρούχας 20 (3), Παπαζήσης, Μηντζαρίδης 14, Γερόπουλος, Στακτάρης