Σπουδαίο διπλό της Νέας Ιωνίας στην Άρτα!

Με νίκη άρχισε η Νέα Ιωνία τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα, καθώς έφυγε με νίκη 19-16 από την έδρα της Αναγέννησης Άρτας.

Όπως αναφέρει το e-handball, η ομάδα του Μενέλαου Δανήλου είχε σε όλο το παιχνίδι το προβάδισμα, πήρε την 6η της νίκη και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς. Από την άλλη, οι γηπεδούχες ηττήθηκαν για δεύτερη φορά στη σεζόν και πλέον ισοβαθμούν στην 2η θέση, αλλά έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο.

Όσαν αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, η Νέα Ιωνία άρχισε με 3 γκολ της Κεπεσίδου (1-3) και το σκορ συνέχισε να κυμαίνεται στα δύο γκολ (3-5 στο 15′ και 4-6 στο 20′). Η διαφορά έφτασε και τα 4 τέρματα, 4-8 στο 24ο λεπτό, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 9-6 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στην επανέναρξη του παιχνιδιού, η Άρτα κατάφερε να μειώσει (9-10 στο 37′) και να ισοφαρίσει δύο φορές, 11-11 στο 43′ και 12-12 στο 45′. Σε εκείνο το σημείο, η Νέα Ιωνία ξαναπήρε προβάδισμα με σερί 5-2 και έτσι έφυγε με το 4ο «διπλό» της στο πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-4, 3-5, 4-6, 4-8, 6-9(ημχ.), 8-10, 9-11, 12-12, 14-15, 15-16, 16-19

Αναγέννηση Άρτας ( Τσέλιος): Μάμαλη, Μπαλάφα 1, Σκουτέλα 4, Εμμανουηλίδου 2, Νάτσο, Σκάρα 1, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου, Τσιομπάνου 6, Κολτούκη, Καναρά, Δήμου, Ροκόμου, Ραϊκού, Νταβίντοβιτς 2, Σαϊντόβα

ΟΦ Νέας Ιωνίας (Μενέλαος Δανήλος): Κεπεσίδου Μ. 1, Μανιά 3, Φράγκου 2, Πανούση, Καραμάνου, Καρέλα 1, Κολλύρη, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου Ν. 5, Βασιλείου 7, Ζένελι, Νταμπέφσκα, Χριστοπούλου, Χριστοπούλου, Χρυσοκέντη, Σακιζλή.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος, Λινάρδος Δίλεπτα: 2 – 5 Πέναλτι: 5/5 – 5/6