Εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού πριν τη “διαβολοβδομάδα”

Τη 13η νίκη του στα 15 ματς της Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας του Λαυρίου με 105-74.

Ήταν μία καλή ευκαιρία για τους “πράσινους” για να διατηρήσουν αγωνιστικό ρυθμό πριν από τη διπλή υποχρέωση της εβδομάδας που έρχεται στην Ευρωλίγκα με τα παιχνίδια απέναντι στην Μπάγερν και τη Ζαλγκίρις. Η ομάδα της λαυρεωτικής από την πλευρά της υποχώρησε στο 7-8.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο -υπό το βλέμμα του νέου παίκτη της Άντι Ράουτινς- είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ σκόραραν και οι 12 και εκτέλεσε με πολύ υψηλά ποσοστά εντός παιδιάς (66% στα δίποντα και 45% στα τρίποντα) ενώ κυριάρχησε και στα ριμπάουντ (42 έναντι 31 των φιλοξενούμενων).

Με οχτώ πόντους του Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 14-8 στο πεντάλεπτο και δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου άνοιξε την “ψαλίδα” στους 11 (25-14). Οι “πράσινοι” άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και μετά από τρία αγωνιστικά λεπτά στη δεύτερη περίοδο ξέφυγαν με 16 (34-18). Σε αυτό συνετέλεσε και η “αφλογιστία” του Λαυρίου  που μετρούσε μέχρι εκείνο το σημείο 6/27 σουτ εντός παιδιάς. Στα μισά του δεκαλέπτου η διαφορά ξεπέρασε τους 20 και 1,5 λεπτό πριν το τέλος οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 50 πόντους (50-29). Στο φινάλε του ημιχρόνου τις δύο ομάδες χώριζαν 21 πόντοι (52-31).

Το Λαύριο έβγαλε κάποιες καλές φάσεις στα πρώτα λεπτά για να μειώσει μέχρι τους 17 στο 24′ (59-42) όμως γρήγορα ο Παναθηναϊκός έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 20 (65-42 στο 25′). Στο 30′ η διαφορά ανέβηκε στους 30 -μέγιστη ήταν οι 32 του 85-53 στις αρχές της τέταρτης περιόδου- και στην πραγματικότητα ο χρόνος που απέμενε έδωσε τη δυνατότητα στον Πιτίνο και τον Σερέλη να δοκιμάσουν παίκτες και από τα βάθη των πάγκων τους.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 52-31, 83-53, 105-74.