“Λύγισε” στο τέλος ο ΠΑΟΚ από την Ντιζόν

Ένα μέρος των τελευταίων ελπίδων του για πρόκριση στα πλέι οφ του Basketball Champions League απώλεσε ο ΠΑΟΚ που δεν τα κατάφερε στην Πυλαία απέναντι στην πρωτοπόρο του 4ου ομίλου Ντιζόν από την οποία ηττήθηκε με 77-84.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο τρίλεπτο όταν οι Γάλλοι έκαναν ένα σερί 8-0. Το παιχνίδι επισκιάστηκε από έναν τραυματισμό του Σταύρου Σχίζα που διεκομίστηκε σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο παίρνοντας σκορ στην επίθεση του από τον Αντουέιν Ουίγκινς. Ο Αμερικανός σημείωσε εννιά από τους 22 πόντους του Δικεφάλου στο πρώτο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε με σκορ 22-21. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε ακόμη και με επτά πόντους (22-15 στα 2:37 πριν το τέλος της περιόδου) όμως είχε προβλήματα στην περιφερειακή άμυνα αφού η Ντιζόν είχε 5/10 τρίποντα και έτσι η διαφορά περιορίστηκε στον πόντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ με κάποιες ατομικές ενέργειες του Άνταμ Σμιθ αλλά και με συνεργασίες των ψηλών του κοντά στο καλάθι, έβρισκε λύσεις στην επίθεση όμως το πρόβλημα του εντοπιζόταν στην άμυνα. Η Ντιζόν “χτυπούσε” διαρκώς με “πικ εν ρολ” και με εκφραστές τους τους Τσάσανγκ και Σόλομον που τελείωσαν το ημίχρονο έχοντας 13 και 10 πόντους αντίστοιχα, πήρε τον έλεγχο της κατάστασης χωρίς ωστόσο να καταφέρει να ξεφύγει περισσότερο από τέσσερις (38-42). Στο τέλος του ημιχρόνου οι Γάλλοι είχαν προβάδισμα τριών (41-44).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε απογοητευτικά στο δεύτερο ημίχρονο αφού σε μόλις 3,5 λεπτά δράσης δέχτηκε σερί 12-0 (41-56), ψάχνοντας σκορ από μακριά με σουτ που δεν έβρισκαν στόχο και αδυνατώντας να σταματήσει την Ντιζόν τόσο στην περιφέρεια, όσο και στο transition. Όταν όμως ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την αμυντική του εικόνα και βρίσκοντας σκορ τόσο από κοντά όσο και από μακριά άλλαξε την εικόνα του. Με σερί 19-4 έκλεισε την περίοδο στην ισοπαλία του 60-60. Στο φινάλε του δεκαλέπτου υπήρξε μία σοκαριστική στιγμή, με τον Σταύρο Σχίζα να πέφτει στο παρκέ αφού του γύρισε η γλώσσα. Υπήρξε η σωτήρια παρέμβαση του γιατρού του ΠΑΟΚ και μετά από αρκετή ώρα σηκώθηκε και πήγε υποβασταζόμενος στα αποδυτήρια υπό το θερμό χειροκρότημα του κόσμου του Δικεφάλου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε δραματικό φινάλε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο σκορ μέχρι το 37′. Ένα καλάθι του Ουίγκινς ακριβώς τρία λεπτά πριν το τέλος έδωσε στον ΠΑΟΚ προβάδισμα με 77-76 ωστόσο δεν πέτυχε πόντο μέχρι το τέλος. Η Ντιζόν βρήκε “μεγάλα” σουτ με τον Σουλαϊμόν αρχικά και τον Χόλστον στη συνέχεια και με ένα σερί 8-0 μέχρι το τέλος πήρε τη νίκη με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 41-44, 60-60, 77-84.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπράουν 10 (1), Σαρικόπουλος 4, Σόρτερ 10, Σμιθ 17 (3), Ουίγκινς 15, Μπεστ 3 (1), Καραμανώλης, Νόουλς 4, Μαργαρίτης 1, Σχίζας 4, Τσόχλας 9 (3).

ΝΤΙΖΟΝ (Λενέιμ): Σόλομον 10 (2), Σουλαϊμόν 12 (2), Λελούπ 3 (1), Χόλστον 8 (2), Ούλμερ 15 (2), Κουλβιέτις 6 (2), Λουμ 6, Τσάσανγκ 15 (1), Ζουλιέν 9 (1).