Έδωσε τη μάχη του ο Φίλιππος Βέροιας, τη νίκη ο Δούκας

Ο Δούκας επικράτησε του Φιλίππου Βέροιας με 30-26 στον πρώτο αγώνα της δεύτερης φάσης της Handball Premier.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο σκορ, με τον Φίλιππο να προηγείται τα 35′ της αναμέτρησης.

Όπως αναφέρει το e-handball, στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης η ομάδα της Βέροιας κατάφερε να πάρει μία διαφορά ήδη από το πρώτο 15′ (7-8). Οι αθλητές του Φιλίππου παρά τις δυσκολίες για τη μετακίνησή τους αλλά και την έλλειψη προπονητή, παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι και έκλεισαν ιδανικά το πρώτο μέρος με 12-16.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν την διαφορά των 4 τερμάτων από το πρώτο μέρος και το κατάφεραν μέχρι και το 45′ (19-21). Ο Δούκας όμως έκανε στο τέλος την ανατροπή, με τον Κρητικό να παίζει καθοριστικό ρόλο στο γεγονός αυτό, καθώς σημείωσε 2 κρίσιμα γκολ στο 46:56 (22-21) και στο 47:22 (23-22 με πέναλτι).

Το τελικό 30-26 διαμόρφωσε ο Καρακεχαγιάς και επισφράγισε την νίκη για την ομάδα του. Ακόμα, την πρώτη τους εμφάνιση με την φανέλα των εκπαιδευτηρίων έκαναν οι Πανταζής, Τζάνος και Πάνος, ο τελευταίος εκ των οποίων σημείωσε 2 τέρματα.

Κορυφαίος σκόρερ για τη νικήτρια ομάδα ο Κρητικός, ο οποίος πέτυχε τον εκπληκτικό αριθμό των 15 γκολ! Από την ομάδα του Φιλίππου ο Καραγκιοζόπουλος έστειλε 7 φορές την μπάλα στα δίχτυα.

ΑΣΕ Δούκα – Φίλιππος Βέροιας 30-26
Πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 7-8, 10-13, 11-13, 12-16 (ημχ.), 14-17, 17-18, 19-21, 24-22, 27-23, 30-26

ΑΣΕ Δούκα (Μπούνας): Ζαλώνης, Κρητικός 15, Τόμπρος, Πάνου 2, Παγιάτης, Μελετάκος 5, Τζάνος, Ζαρίκος, Πανταζής, Αποστολόπουλος, Καρακεχαγιάς 1, Ντούνης 3, Τότος 2, Τζανιδάκης, Κολλύρης, Μπαλάσκας 2

Φίλιππος Βέροιας: Γραμματικόπουλος, Καραγκιοζόπουλος 7, Νικολαϊδης 6, Πιστικός, Χουδαβερόγλου, Κουκουτσίδης, Τζίνεβης 2, Μηλόπουλος 1, Καλλιαρίδης, Πιστόλας 2, Φιλόσογλου 3, Παπαγιάννης, Παπαδόπουλος 5

Διαιτητές της αναμέτρησης: Σκλαβενίτης – Βήτας. Δίλεπτα: 8 – 5. Πέναλτι: 4/7 – 3/5