Κατηγορίες
Basket

Β Εθνική : Επικράτησαν τα φαβορί, σπουδαία νίκη για τον Πρωτέα Γρεβενών (βαθμολογία, φύλλα αγώνος 15ης αγωνιστικής)

Χωρίς πολλές ανακατατάξεις από τα σημερινά αποτελέσματα της 15ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου ο όμιλος Βορρά της Β Εθνικής.

Τα φαβορί εύκολα ή δύσκολα επικράτησαν, ωστόσο τη νίκη της ημέρας σημείωσε ο Πρωτέας Γρεβενών (φωτ) που επικράτησε με 68-59 του Αίαντα Ευόσμου και έκανε άλμα πέντε θέσεων στη βαθμολογία.

Ο πρωτοπόρος ΠΑΣ Γιάννινα σημείωσε τη 14η νίκη σε 15 παιχνίδια, αυτή τη φορά στη Λαμία με αντίπαλο τον Έσπερο και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο έχοντας διαφορά δύο βαθμών από τη δεύτερη Δόξα Λευκάδας.

Η ομάδα των Ιονίων Νήσων έπαιξε όσο χρειαζόταν κόντρα στον Πολύγυρο και έφτασε στη 12η νίκη, ενώ η Καβάλα εδραιώνεται στην τρίτη θέση καθώς κέρδισε (και) σήμερα, αυτή τη φορά το Στρατώνι με σκορ 75-56.

Πολύ σημαντική νίκη για τον Ερμή Λαγκαδά, που πέρασε από την Ευκαρπία και έμεινε μόνος στην τέταρτη θέση, ενώ ισόβαθμος με την ομάδα τους νεοφώτιστους είναι ο ΓΣ Φαρσάλων, που επικράτησε 86-73 της ΧΑΝΘ.

Ευρεία νίκη την ίδια ώρα για τους Μαχητές, που δυσκολεύτηκε ελάχιστα στην Κομοτηνή (δέχτηκε μάλιστα μόλις 46 πόντους), ενώ εύκολο έργο είχε και η Γέφυρα, που έφτασε στο +50 κόντρα στον ουραγό (και καταδικασμένο ουσιαστικά σε υποβιβασμό) ΚΑΟΧ.

Τα αποτελέσματα :

ΠΣ Ευκαρπίας – Ερμής Λαγκαδά  64-75
ΓΣ Φαρσάλων – ΧΑΝΘ  86-73
ΓΑΣ Κομοτηνή – Μαχητές Πειραματικό  46-73
Καβάλα – Στρατώνι  75-56
Έσπερος Λαμίας – ΠΑΣ Γιάννινα  56-76
ΚΣ Γέφυρας – ΚΑΟΧ  91-41
Δόξα Λευκάδας – Πολύγυρος  74-62
Πρωτέας Γρεβενών – Αίας Ευόσμου  68-59

Τα φύλλα αγώνα :

ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 64-75
Τα δεκάλεπτα : 15-23, 34-42, 59-53, 64-75
Διαιτητές: Θεοδώρου – Τσιρτσιμαλης – Αγραφιώτης Τζ.
ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου): Τουλούπης 7(1), Κιούρκας 3(1), Χατζημιχάλης 5, Ουλουσίδης 3, Απιδόπουλος, Πλεξίδας 16(4), Χατζίδης 7(1), Γκαβέζος 13(1), Κοσμίδης, Βαρίτης 7(2), Πρεδάρης 3(1), Χαρτόπουλος
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου, Αποστολίδης, Μάρουσιτς 17(3), Ελευθεριάδης 8(2), Πλιούκας 20(5), Σιώπης 11(3), Παρίτσης 4, Αβοκάτος, Χριστοδούλου 9, Ιατρίδης

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 56-76
Τα δεκάλεπτα: 13-25, 31-38, 44-61, 56-76
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Ξέρας-Δολγύρας
Έσπερος Λαμίας: Γκούντγουιν 3(1), Μούτσα 9, Στογιάνοβιτς 6(1), Ρουμελιώτης 11(2), Παπανικολάου 2, Φύκας 2, Τσιμίδης 2, Δαχρέτζης 1, Γκιρίτσης 11(1), Σερινάι 3(1), Μαντζούκας 6(2), Μπακόλιας.
ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Καννής 2, Πρέντζας, Ντόβας 9(2), Μαυρογιάννης 15(2), Ναούμης 15(2), Μάντζιος 8, Πάτρας 19(1), Κωστούλας 8, Αποστολίδης, Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου

ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ -ΚΑΟΧ 91-41
Τα δεκάλεπτα: 24-10, 46-26, 72-39, 91-41
Διαιτητές: Μπακάλης-Ντούρας-Λάλλα
ΚΣ Γέφυρας (Καραπιπερίδης): Μπέγος 5, Ματενίδης 3(1), Μάρτζος 16(4), Αποστολίδης 3 ,Τζουβάρας, 12, Κιουρτζίδης 2, Ονασόγλου 15(3), Τσακαλέρης 9(1), Κοτσάνος 8, Παπαδόπουλος 11(3), Κολοκοτρώνης 7(1).
ΚΑΟ Χαλκιδκής (Παναγιωτόπουλος) : Σερέτης, Σμυρλής 4, Κ. Φιλοξενίδης, Ι. Φιλοξενίδης 13(2), Τύπος 3, Χαρταβέλας 6, Τσίνας, Λάσκαρης, Ζαχαρής 8(2), Γεωργίου 7, Σακοράφας.

Βαθμολογία

    ΑΓ Ν Η ΠΥ ΠΚ +/- Β
1 ΠΑΣ Γιάννινα 15 14 1 1126 930 196 29
2 Δόξα Λευκάδας 15 12 3 1102 1017 85 27
3 Καβάλα 15 11 4 1098 982 116 26
4 Ερμής Λαγκαδά 15 10 5 1114 1024 90 25
5 ΓΣ Φαρσάλων 15 9 6 1101 1077 24 24
6 ΠΣ Ευκαρπίας 15 9 6 1109 1075 34 24
7 Μαχητές Πειραματικού 15 8 7 1042 1001 41 23
8 ΚΣ Γέφυρας 15 8 7 1139 1002 137 23
9 ΓΑΣ Κομοτηνή 15 6 9 1082 1119 -37 21
10 Πρωτέας Γρεβενών 15 6 9 1095 1134 -39 21
11 Πολύγυρος 15 6 9 1085 1109 -24 21
12 ΧΑΝΘ 15 5 10 1058 1078 -20 20
13 Αίας Ευόσμου 15 5 10 1022 1042 -20 20
14 Στρατώνι 15 5 10 1035 1130 -95 20
15 Έσπερος Λαμίας 15 5 10 1106 1208 -102 20
16 ΚΑΟΧ 15 1 14 842 1228 -386 15

Επόμενη αγωνιστική (16η, 26/1)

ΓΣ Φαρσάλων – ΠΣ Ευκαρπίας
ΓΑΣ Κομοτηνή – Ερμής Λαγκαδά
Καβάλα – Μαχητές Πειραματικό
Έσπερος Λαμίας – Στρατώνι
ΚΣ Γέφυρας – ΠΑΣ Γιάννινα
Δόξα Λευκάδας – ΚΑΟΧ
Πρωτέας Γρεβενών – Πολύγυρος
ΧΑΝΘ – Αίας Ευόσμου