Έδωσε μεγάλη μάχη για ανατροπή ο Προμηθέας αλλά στο τέλος ήρθε η ήττα

Βρέθηκε στο -16, επέστρεψε, αλλά η Βενέτσια ήταν αυτή που πήρε τη νίκη στο “Δ. Τόφαλος” με το τελικό 68-70, για την 3η αγωνιστική του EuroCup, αφήνοντας τον Προμηθέα Πάτρας στο 1-2. Οι δύο ομάδες θα ξανασυναντηθούν την επόμενη εβδομάδα στην Ιταλία (28/1) στην έναρξη του δευτέρου γύρου του Top16.

Όπως αναφέρει το basketa.gr, οι Ιταλοί έδειχναν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Κέρδιζαν τις μάχες στη ρακέτα, ήταν καλύτεροι από τα 6μ75, έδιναν μάχη για την κάθε φάση και κατάφεραν να φτάσουν στο +10 (21-31, 13’) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Η διαφορά αυξήθηκε (27-41, 17’20’’) με τους Αχαιούς να μετράνει 1/7 τρίποντα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το καλύτερο διάστημα για τη Βενέτσια ήρθε στην τρίτη περίοδο όταν κατάφερε να φτάσει στο +16 (42-58. 26’20’’) με τον Τόνουτ να κάνει πολύ δουλειά. Κάπου εκεί όμως… κατέβηκαν ρολά. Η άμυνα του Προμηθέα έδωσε πολλές λύσεις, οι παίκτες του κέρδισαν συνεχόμενες μάχες στα ριμπάουντ και με ένα 16-0 έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (58-58, 32’).

Ο Ντε Ραφαέλε είδε τους παίκτες του να σκοράρουν ξανά στο 33′ για να δώσουν τέλος και στο σερί των Αχαιών (58-61). Με κάτι λιγότερο από ένα τρίλεπτο για το τέλος με το σκορ στο 62-65 ο Οκτάβιους Έλις αποβλήθηκε με το πέμπτο του φάουλ, έχοντας κάνει ρεκόρ καριέρας με 19 πόντους. Ο Τόνουτ έφυγε στον αιφνιδιασμό μετά από τζάμπολ στη ρακέτα του Προμηθέα για να ισοφαρίσει το δικό του ρεκόρ καριέρας (14π) και να γράψει το 65-69 με 25” για τη λήξη.

Ο Λίποβιι με την επιστροφή από το τάιμ άουτ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 68-69 με 15” στο ρολόι. Το φάουλ έγινε στον Τόνουτ, ο οποίος έγραψε το 68-70 με 1/ 2 βολές. Ο Κρις Μπαμπ αστόχησε όμως στο τρίποντο που επιχείρησε δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με τη Βενέτσια να παίρνει τη νίκη!

Δεκάλεπτα: 17-23, 35-44, 50-58, 68-70