Ο Μάτος έφτανε και περίσσευε στον ΠΑΟΚ (βαθμολογία)

Ο ΠΑΟΚ έφυγε με το «διπλό» από τη Λαμία με οριακό γκολ του Μάτος – «Κόλλησε» το σύστημα του VAR στην δύσκολη φάση του 33′ και ξεμπλόκαρε στο δεύτερο ημίχρονο

Ένα οριακό γκολ του Μάτος το οποίο συνοδεύτηκε και με το «κόλλημα» της οθόνης του VAR από το 33′ έως και την έναρξη του δευτέρου ημίχρονου έκρινε την αναμέτρηση στη Λαμία.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 και συνεχίζει να ακολουθεί τον από απόσταση αναπνοής τον Ολυμπιακό στην κούρσα του πρωταθλήματος, ωστόσο, η φάση του τέρματος του Μάτος θα βρεθεί στο επίκεντρο. Πρόκειται για άκρως οριακή και δύσκολη φάση που δεν μπόρεσε ο διαιτητής Ευαγγέλου να δει στο βίντεο καθώς όπως μεταφέρθηκε από τον ίδιο το VAR κόλλησε.

Έπειτα από διαβουλεύσεις και με τον 4ο ρέφερι να αναφέρει στους ανθρώπους της Λαμίας, εν μέσω διαμαρτυριών, πως η φάση εξετάστηκε, ο Ευαγγέλου μέτρησε το τέρμα του Μάτος για το οποίο δεν υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα δίχως τη γραμμή για το οφσάιντ και χωρίς να τη δει ο ίδιος στο βίντεο.

To παιχνίδι μάλιστα συνεχίστηκε δίχως VAR μέχρι και το 49′ όταν και δόθηκε η ενημέρωση πως το σύστημα ξεμπλόκαρε.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, ο ΠΑΟΚ αν και είχε τον έλεγχο δεν έφτιαξε πολλές ευκαιρίες με την Λαμία να πιέζει σχεδόν σε όλες τις γραμμές και να του δημιουργεί προβλήματα στο δημιουργικό τομέα. Παρόλα αυτά από μια στημένη μπάλα, βρήκε τρόπο να σκοράρει με το οριακό τέρμα του Μάτος και να πάρει το τρίποντο με τον Γιαννούλη να αποχωρεί με τραυματισμό στο 69′.

ΛΑΜΙΑ: Θεοδωρόπουλος, Ασίγκμπα (74΄ Βασιλόγιαννης), Βάντερσον, Βύντρα, Αντέτζο, Σκόνδρας (85΄ Σάσι), Πλιάτσικας, Μπεχαράνο (69΄ Μπιανκόνι), Δημούτσος, Ρόμανιτς, Καραμάνος.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Γιαννούλης (69΄ Κρέσπο), Ίνγκασον, Βαρέλα, Μίσιτς, Eσίτι, Μαουρίσιο, Βιεϊρίνια (86΄ Αουγκούστο), Λημνιός, Άκπομ (63΄ Σφιντέρσκι).