Τρίτη σερί νίκη με «100άρα» για τον Παναθηναϊκό!

Tην τρίτη του διαδοχική νίκη στην Ευρωλίγκα και 13η συνολικά, σημείωσε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε στο ΟΑΚΑ της Βιλερμπάν με 100-88 για την 21η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας εδραιώθηκαν πλέον στην έκτη θέση έχοντας ρεκόρ 13-8, ενώ βρίσκονται μόλις δύο νίκες μακριά από την τετράδα.

Έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τον Καλάθη να μοιράζει επιπλέον 17 ασίστ οι «πράσινοι» -που είχαν 13/20 τρίποντα- άνοιξαν το σκορ στη δεύτερη περίοδο και δεν κινδύνεψαν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Έτσι ολοκλήρωσαν με το απόλυτο τα τρία συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια έχοντας πλέον αποκτήσει απόσταση ασφαλείας από την ένατη θέση, στοχεύοντας ψηλότερα στη βαθμολογία.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα στο σκορ. Από το ξεκίνημα του αγώνα είχε τον έλεγχο με τους Γάλλους ωστόσο να ισοφαρίζουν σε 18-18 στο 9′ τρέχοντας σερί 8-0. Το καλάθι του Μήτογλου όμως έδωσε και πάλι το προβάδισμα στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Με τον Καλάθη να μοιράζει το παιχνίδι (11 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο) ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρήκε ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και ανέβασε τη διαφορά. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο έκανε το σκορ 30-20 στέλνοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Στο 17′ ο Παπαγιάννης έγραψε το 42-25 με τον Πααθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει και στο +19 με τον Παπαπέτρου να κάνει το 52-33 λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι Γάλλοι μείωσαν σε 54-40 αλλά πολύ γρήγορα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξαναβρέθηκε στο +19 (61-42). Στο 15′ ο Φριντέτ ανέβασε το προβάδισμα των πρωταθλητών Ελλάδας στο +21 διαμορφώνοντας το 67-46. Δύο λεπτά αργότερα ο Μήτογλου με βολές έκανε το σκορ 71-49, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται και τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να προηγείται με 73-58.

Ο ρυθμός των «πρασίνων» δεν έπεσε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ υπήρξε σωστή αντίδραση όταν η Βιλερμπάν μείωσε σε 82-70. Μέσα σε περίπου δύο λεπτά το σκορ έγινε 91-74 με τον Παναθηναϊκό να έχει διαφορά ασφαλείας και να τη συντηρεί ως και το τέλος του αγώνα φτάνοντας στη νίκη με 100-88.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 52-35, 73-58, 100-88.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 10 (2), Ράις 14 (4), Παπαγιάννης 12, Ράουτινς, Παπαπέτρου 21 (4), Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φριντέτ 22 (2), Καλάθης 10 (17 ασίστ), Γουάιλι 4, Μήτογλου 4, Μπεντίλ 3 (1).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς): Τζάκσον 2, Τέιλορ 6 , Τζεκίρι 6 , Μαλεντόν 19 (3), Λόμαζ, Νουά 2, Ζαν Σαρλ 16 (2), Ντιό 14 (4), Μπακό 2, Λάιτι, Στρέιζελ 14 (2), Πέιν 7 (1).