Α-Β-Γ Εθνική

Πήρε τη νίκη με τη Ροδόπη ο Αγροτικός Αστέρας Αγίας Βαρβάρας και τώρα ο “τελικός”!

Το χρέος τους έκαναν σήμερα τα κορίτσια του Αγροτικού Αστέρας Αγίας Βαρβάρας, που επικράτησαν 2-0 της Ροδόπης και διατήρησαν τη διαφορά των δύο βαθμών ενόψει του ντέρμπι κορυφής με την Καστοριά.

Η ομάδα του Αντώνη Παπατζίκου σημείωσε δύο τέρματα, είχε σωρεία ευκαιριών (χαρακτηριστικό είναι πως η Μπαξεβάνου σημάδεψε τέσσερις (!) φορές το δοκάρι) και μάλιστα κινδύνεψε με ισοφάριση στο 20ο λεπτό, όταν οι φιλοξενούμενες αστόχησαν σε πέναλτι.

Το σκορ άνοιξε στο 8ο λεπτό η Μπαξεβάνου, με ατομική ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή και το 2-0 σημείωσε η Κιουτάχιαλη, με έναν γνώριμο γι αυτήν τρόπο και συγκεκριμένα με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Εκ των πραγμάτων, το εντός έδρας παιχνίδι της 9ης Φεβρουαρίου με τον ΓΠΟ Καστοριάς αποκτά χαρακτήρα “τελικού” για την πρώτη θέση, με τις “πράσινες” να θέλουν μόνο τη νίκη για να προσπεράσουν την αήττητη (και μάλιστα με το απόλυτο στις νίκες) ακριτική ομάδα.

Αγροτικός Αστέρας Αγίας Βαρβάρας : Αργυροπούλου, Μαργαρίτη (85′ Σταφυλίδου), Τσαγκαλίδου Φ., Τσαγκαλίδου Α., Στρίμπα, Ευστρατίου, Μουρατίδου, Σιδηροπούλου (46′ Καλοψυκάκη), Ντούσκα (77′ Μανωλοπούλου), Κιουτάχιαλη (46′ Δρενοβιάδου), Μπαξεβάνου.

Ροδόπη ’87 : Γιώρκα, Κοκκίνη (65′ Μπόζη), Κακοψήτου (85′ Σολάκ Χασήν), Θεοφίλου, Ραϊνάκη, Τσουκαλά-Μητσινιώτου, Γιαμπούρη, Σακκά (44′ Γεωργοπούλου), Γαρυφάλλου, Παναγιώτου, Πολυδώρου (77′ Μουμίν).